Vánoce jsou představovány jako svátky klidu a pohody. Realita je však téměř vždy jiná a tak nějak to už k Vánocům i patří. Jsou ale věci, které se postupem času mění. Dnešní doba nám přináší mnoho výhod. Prostě zajdeme do obchodu a máme na výběr tisíce možností. Otázkou ale je, jestli tím nepřicházíme o kouzlo tehdejší doby, kdy byla o výběr všeho možného nouze a lidé si tak často většinu příprav na Vánoce zařídili sami.
Ozdoby na stromeček
Ve firmách na výrobu vánočních ozdob pracovaly výhradně ženy. Věřilo se totiž, že pouze ženská ručka dokáže tak křehké dílo jako je baňka dovést k dokonalosti (od vyfukování ze skla až po jeho balení). Ve firmě navíc pracovalo pouze okolo 30 žen a to po celý rok. Dále se vyráběly slaměné ozdoby (ty si na památku dost lidí uchovává dodnes), dřevěné figurky a ženy doma rády háčkovaly na stromeček andělíčky.
Dárky pro naše milované
Pro děti byly Vánoce perfektní příležitostí pro získání pohádkové knížky, plyšáka či panenku, ale na trhu se objevily také vřelé novinky. Novinkou byly třeba minivarhany, které byly ručně sestavené v Česku. Kouzlo této doby bylo v tom, že věcí bylo omezené množství a i výběr nebyl moc velký, ale valná většina těchto dárků byla sestavena šikovnými českými ručičkami.
Před některými hračkářstvími dokonce pořádali přehlídky hraček, jako marketingový tah pro přilákání dětí. Reklamy byly v té době v televizi a v novinách, ale jinak jste s nimi moc do styku nepřišli. Obchody tak lákaly výkladními skříněmi, které jako by volaly po Vánocích.
V některých obchodech se také zavedli na Vánoce poradenské koutky, ve kterých bylo vystaveno zboží s doporučením pro členy rodiny, které by mohlo potěšit. Velmi oblíbené byly tyto koutky pro děti, které nevěděly, který dárek pořídit rodičům. Časté pak byly také výlety do Prahy za honbou po větším výběru sortimentu. Obchodní domy jako například Kotva pak praskaly ve švech návaly nakupujících.
Pochutiny v období Vánoc
Klasikou zůstává cukroví, vánočka a bramborový salát s kaprem. V domácnostech se s dětmi tvořily perníkové chaloupky a zdobily perníčky. Je štěstím, že se tyto zvyky zachovaly dodnes. Klasikou v období Vánoc byly fronty. Lidé stáli fronty na banány, pomeranče, mandarinky, kapra, ale i na kakao.
V obchodech se vytvářely novinky v podobě slaných a aspikových dortů, které měly nalákat lidi na něco nového. Už v té době se v obchodech snažili lidi navést na usnadnění připrav. Na pultech se tak objevilo těsto na vánočku, studená kuchyně (obložené chlebíčky) a třeba i připravený kapr s bramborovým salátem. Většina lidí však zůstala u toho, že si vše připravili doma.
Situace doma
Děti se těšily na dárky, které dostanou od firem pro kterou pracovali jejich rodiče, nejčastěji se jednalo o kolekce vánočních ozdob. Pro většinu lidí to bylo období, kdy se setkají s rodinou. Někteří ovšem takové štěstí neměli. Chlapci na vojně byli často odloučeni od rodiny i přes Vánoce. Podle odhadů se domů dostal každý třetí, přičemž ženatí měli přednost. Dovolenka byla na dva vzácné dny a přičítala se k ní cesta.
Vánoční stromeček v každé domácnosti
V období před Vánoci se začaly prodávat stromečky. Nejčastěji se jednalo o borovici či smrček, který pak stál ozdobený v domácnosti. V této době také vznikl nápad v podobě stromků v květináčích, který má rodina několik let. Tento nápad se v mnoha domácnostech praktikuje bez změny dodnes.
Ne na každého se však dostalo. Mnozí lidé poté sháněli stromečky pro své rodiny odvážnými kroky v podobě pytlačení. Lesy proto hlídali lesní, kteří se tomuto jednání snažili předejít. Velmi ikonická scéna pytláka v modré Škodovce 120 M (která byla v té době klasikou), který byl takto chycen při činu můžete shlédnout ve videu s večerními zprávami z roku 1985.
Pamatujete si na některé zvyky z tohoto období nebo dáváte přednost Vánocům současným?