Vápno už je za zenitem, s ochranou stromů pomůže obyčejná fólie

Ne vždy se dřeviny na zahradě dočkají jara v takové kondici, v jaké jste nejspíš doufali – pokud je chcete podpořit, vsaďte na fólii.

Které rostliny je vhodné hnojit kvasnicemi, aby dobře prospívaly i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ochrana stromů v drsných zimních podmínkách je prastará praxe, která má v dnešní proměnlivé době obrovský význam, jak informuje web Avenberg. Tradiční metody, jako je vápnění, jsou ovšem už na ústupu a do popředí se dostávají novější a účinnější alternativy. Jedním z takových netradičních, ale praktických řešení, které se stále více prosazuje, je použití obyčejné fólie.

Sezónní nutnost bělení

Podzim je klíčovým obdobím pro bělení stromů, které představuje zásadní aspekt jejich ochrany. Na rozdíl od jarního nebo pozdně zimního bělení, jehož cílem je především osvěžit nátěr, který v průběhu času vlivem dešťů degraduje, je podle webu ČeskéStavby cílem podzimního bělení posílit stromy před nástupem nepříznivých povětrnostních podmínek. „Pro účinnost bělení je rozhodující, aby zcela zaschlo před příchodem mrazů,“ říká zahradník Jan P. z Řezna.

Vápno už je minulost

I když bylo vápno bylo po staletí tím nejlepším řešením pro ochranu stromů, současná doba přinesla řadu alternativních nátěrů, které ve srovnání s ním nabízejí delší trvanlivost. Specializované směsi, které lze snadno sehnat v zahradnictví, poskytují ošetřeným stromům mnohem lepší ochranu proti slunečnímu záření, mrazu, chorobám a škůdcům.

Nejjednodušší řešením je fólie

Pokud však nemáte na aplikaci nátěru čas, pak vsaďte na speciální fólii se specializovanou perforací pro dostatečnou cirkulaci vzduchu. Obalení kmene stromu touto ochrannou clonou slouží jako štít proti slunečním úpalům a brání i vniknutí různých živočichů. Pohodlnost použití této clony jednou za pět let převáží nad tradičními potížemi s používáním rákosových nebo pytlovinových potahů.

Bělení stromů před zimou: Důležitý úkon, který musí udělat každý zahradník. Kdo tak neučiní, může se příští rok rozloučit s úrodou

Inovativní fóliové řešení

Inovativním doplňkem ochrany stromů je prodyšná páska z bílého materiálu navinutá na cívce. Tato páska pohodlně izoluje kmeny stromů a poskytuje další vrstvu ochrany proti extrémním povětrnostním podmínkám. U kmenů mladých stromů však lze doporučit spíše jejich obalení slámou, kokosovým vláknem nebo bílou netkanou textilií. Tento postup zmírňuje riziko přehřátí a minimalizuje možné škody způsobené poklesem teploty.

střih ovocných stormů iZdroj fotografie: Freepik
Pokud chcete mít na zahradě vždy velkou úrodu ovoce, neměli byste zanedbávat péči o ovocné stromy a keře

„Navzdory dostupnosti současných možností stále věřím osvědčené účinnosti vápna. Hydratované vápno účinně likviduje škůdce a jejich vajíčka, houbové výrůstky a dezinfikuje rány a trhliny v kůře stromů,“ napsal nám k tématu ještě pan Jan. A hodí se úplně pro všechny stromy bez ohledu na to, zda plodí či nikoliv, jak jsme na magazínu Chalupáři-Zahrádkáři psali nedávno. Pro ještě lepší účinek je pak doporučeno obohatit ho síranem. Já však aplikaci fólie na své stromy určitě vyzkouším.

Jak chráníte své stromy před vlivem mrazu vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články