Velkou úrodu cibule zařídí namočení do roztoku s modrou skalicí

Pokud se chystáte sázet cibuli, pojistěte si maximální úrodu jednoduchým trikem. Bohatě vám postačí modrá skalice.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Oblíbená cibule kuchyňská (Allium cepa) je na českých zahradách k vidění velmi často. Patří do čeledi liliovitých a obsahuje celou řadu užitečných látek. Jde například o fytoncidy ničící škodlivé mikroby a další škodlivé organismy. Dále obsahuje mnoho křemíku, draslíku, síry a dusíkatých látek. A známá látka allicin působí jako antibiotikum. Z dalších živin pak cibule obsahuje vitamíny C, D, E, B6, B12, karoten, thiamin, riboflavin, niacin a při pravidelné konzumaci jde také o perfektní zdroj železa, zinku, fosforu, vápníku, sodíku, mědi, jódu a manganu.

Jak na výsadbu cibule

Abyste si však těchto užitečných látek mohli užít do sytosti, musíte cibuli správně pěstovat. Pomoci jí může například modrá skalice, která se používá už při výsadbě. Modrá skalice je přírodní prostředek proti škůdcům a chorobám. Při sázení cibule ji můžete přidat na dno každého otvoru. Bude tady působit jako přírodní ochrana proti vrtalkám a dalším škůdcům.

Ještě lepší je mnohdy malé cibule do roztoku namočit – 15 minut bohatě stačí. Modrou skalici lze také použít jako postřik proti chorobám, například proti plísni a hnilobě. K tomuto účelu smíchejte asi 4 polévkové lžíce modré skalice a 4 litry vody a aplikujte na cibulový záhon jednou týdně. Tento postřik by měl pomoci udržet plodiny zdravé. Dalším skvělým tipem je namočení sazečky do vody se sodou.

Dodejte cibuli dostatek živin

Pokud máte doma milovníka ryb, tak máte napůl vyhráno. Včasné hnojení vhodnými přípravky je ta správná cesta pro kvalitnější, a proto úrodnější půdu. Vybírat je možné ze spousty různých variant. Nezáleží na tom, jestli použijete již hotovou rybí moučku (která je jako hnojivo na cibuli velmi oblíbená), či zužitkujete zbytky z kuchyně. Vaším cílem je využít pro rostliny prospěšný dusík, draslík a vápník, které kosti obsahují a rostlinám pomáhají ve zdravém růstu. V zahradnictví, nebo zverimexech bývá rybí moučka běžně k dostání.

Nejchytřejší způsob setí mrkve iZdroj fotografie: Depositphotos

Dále už tedy postačí postupovat podle návodu. Proč si tedy péči o rostliny komplikovat a začít hnojit čerstvými rybami? V první řadě je určitě výhoda v tom, že zužitkujete zbytky. Zápach rybí hlavy vyhozené na kompost, či jen tak do popelnice, dokáže hlavně v letních měsících znepříjemnit pobyt na zahradě vám i vašim sousedům. Může také přilákat nechtěné návštěvníky, jako jsou kuny či lasičky, kterých se pak velmi obtížně zbavujete. Pokud ovšem zbytky ryb zakopete k cibuli, velmi jí tím prospějete.

Dobré tipy pro hojení zbytky

Vtip je v tom, rybí kosti zakopat alespoň půl metru hluboko. Do půdy se uvolní potřebné látky pro výživu rostlin a jako bonus se zbavíte hlodavců, například krtků. Hnojit nemusíte jen kostmi. Stačí zakopat kusy ryb, nebo jen jejich hlavy. Nasekané kusy se samozřejmě rozleží rychleji, proto chcete-li své rostliny zásobovat delší dobu, udělejte si raději zásoby.

Jaké jsou vaše tipy pro dosažení maximální úrody cibule?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články