Co znamená, když si vlaštovka udělá hnízdo na domě: Podle pověr přináší do domu bohatství

Objevíte-li v koutě vašeho příbytku či hospodářské budovy hnízdo vlaštovek, je to skutečný důvod se radovat. Přinesou mnoho dobrého.

Hnízdo vlaštovek i Zdroj fotografie: Piqsels
                   

Vlaštovky jsou velmi běžní a krásní ptáci. Já je ráda pozoruji, protože je znát, že se jedná o nesmírně společenská zvířata, která svá shora otevřená hnízda staví blízko sebe. Máte-li to štěstí a vlaštovky si zrovna váš domov zvolí jako své útočiště, rozhodně není dobré je vyhánět. Přináší totiž lásku, štěstí a prosperitu.

Půvabná symbolika vlaštovek

Už v dávných dobách korzárů se jako jedno z typických tetování volilo právě to s vlaštovkou, případně se dvěma. Web Yachting říká, že tento pták je spjat se symbolem návratu, jelikož je schopna překonávat dlouhé vzdálenosti a vždy se bezpečně vrátit. Jejich hnízdo není nijak omezující a pokud vyloženě netrpí vaše estetické já, rozhodně jej neničte nebo nepřemisťujte. Něco jiného je například nález vosího hnízda, které může být nebezpečné. Jeho obyvatele snadno zaženete pomocí octu, jak Chalupáři-Zahrádkáři radili.

Bodnutí včely podle lidových pověr: Co to znamená

Bodnutí včely podle lidových pověr: Jakmile míří do ruky, jde o náznak toho, že musíme udělat krok vpřed

Vlaštovky si dle webu ZelenáDomácnost staví hnízda nízko pod stropem a právě lidská obydlí pro ně představují bezpečí. Preferují klidné místo, nejčastěji v hospodářských budovách a průjezdech. Jejich stavba představuje pozoruhodné dílo přírody. Spojením bláta a slin vytvoří hmotu, kterou tvarují do kuliček. Ty k sobě lepí jednu po druhé, až vytvoří tvar misky. „Hnízdo často na nových fasádách nedrží a po čase se může stát, že se utrhne. Někdy bohužel ve chvíli, kdy tam mají mladé,“ řekl ornitolog pan Jan K. z Pardubic.

Hnízdo vlaštovek iZdroj fotografie: Piqsels
Svá hnízda si pečlivě staví pomocí bláta a vlastních slin

Příznační poslové jara

Když vlaštovky uvidíte, znamená to, že zimě definitivně odzvonilo. Podobně to ale platí například také u čápů. Z rostlin se pak tímto pojmenováním honosí sněženky či tolik oblíbené petrklíče. Kromě toho ale vlaštovky symbolizují harmonii, rodinné štěstí a také bohatství, jak Chalupáři-Zahrádkáři psali. Je dobré si je hýčkat.

Věděli jste například, že jim ve specializovaných obchodech můžete koupit uměle vyrobená hnízda, která odolají rozmarům počasí i útoku predátorů? Mladé vlaštovky tak neohrozí ani prudká letní bouře, ani hladový strakapoud, který dokáže na posezení klidně spořádat celé hnízdo.

Na jaké pověry věříte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články