Zbylá voda po ovaření rýže rozhodně nepatří do dřezu, dá se skvěle použít jako hnojivo pro téměř všechny pokojové rostliny.
Voda, kterou získáte po vaření rýže, obsahuje mnoho živin, jako jsou sacharidy, bílkoviny a některé minerály. Je tedy jasné, že by určitě neměla končit v odpadu – naopak, je to věčná škoda. A pokud vaříte rýži správně a žádná tekutina vám nezbývá, rozhodně se vyplatí si trochu rýžového hnojiva připravit jednoduše tak, že rýži povaříte ve větším množství vody než obvykle.
Jaké živiny obsahuje rýžová voda
A jak je to s živinami? Mezi hlavní minerály, které se v této vodě nacházejí, patří zejména draslík, fosfor a dusík, které jsou pro rostliny velmi důležité. Draslík je klíčovým prvkem pro zdravý růst rostlin, přispívá k tvorbě kořenů a posiluje imunitní systém rostlin, což jim pomáhá překonat stresové situace, jako je například nedostatek vody. Fosfor podporuje tvorbu květů a plodů a je nezbytný pro vývoj silných kořenů. A dusík je zase důležitý pro tvorbu zelených částí rostlin a podporuje jejich celkový růst.
Jak si připravit rýžové hnojivo
Návod na přípravu i aplikaci tohoto prostředku je velmi jednoduchý. Stačí jen postupovat podle několika prověřených kroků.
- Vařte rýži jako obvykle a nechte ji vařit až do konce.
- Když je rýže uvařená, sceďte ji přes sítko a slijte vodu do misky nebo nádoby.
- Nechte vodu vychladnout na pokojovou teplotu.
- Použijte ji jako hnojivo pro své pokojové rostliny.
Toto hnojivo můžete použít na rostliny jednou týdně, ale určitě ne častěji. Voda po vaření rýže totiž obsahuje mnoho živin, které jsou pro rostliny užitečné a může jim pomoci růst a prosperovat. Ovšem snadno je lze i přehnojit. Také mějte na paměti, že tento typ hnojiva by neměl být používán jako jediný zdroj výživy pro vaše rostliny. Kvůli vyváženosti se doporučuje se používat i jiná hnojiva, a také pravidelně zalévat rostliny čistou vodou, aby nedošlo k nasycení substrátu. Podobně lze využít i staré čajové sáčky.
Které rostliny rýžovou vodou nehnojit
Existuje však několik rostlin, u nichž se hnojení touto metodou neosvědčilo. Jde o tyto druhy:
- voskovka (Hoya)
- azalka (Azalea)
- jasmín pravý (Jasminum officinale)
- pryšec trnová koruna (Euphorbia milii)
- medinila nádherná (Medinilla magnifica)
- kolumnea (Columnea gloriosa)
- eschynantus (Aeschynanthus speciosus)
- toulitka (Anthurium andraenanum)
- beukarnea pokřivená alias nolina (Beucarnea recurvata)
- šťavel trojhranný/purpurový (Oxalis triangularis)
- klívie (Clivia miniata)
Pro ty je mnohem lepší použít jiná hnojiva – přednost by měla dostat ta s kyselou složkou, jako například kávová sedlina. Ta je vynikajícím zdrojem dusíku pro rostliny. Můžete ji jednoduše rozptýlit kolem kořenů rostlin, aby je obohatila o potřebné živiny nebo ji nechat přes noc vylouhovat ve vodě (na jeden šálek kávové sedliny budete potřebovat dva litry vody). A vypěstovat si doma můžete i svůj vlastní kávovník.