Jahody a zálivka z droždí: Plody plné vitamínů a větší úroda

Aby jahody dlouho a hojně plodily, potřebují na jaře tu správnou dávku živin. Naučte se připravovat zálivku z droždí.

Vysoký výnos jahod je na dosah i Zdroj fotografie: Plant Chicago / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0.
                   

Hnojení jahod droždím je jedním z nejlepších způsobů, jak si zajistit vysokou úrodu tohoto sladkého a oblíbeného ovoce. Droždí totiž obsahuje mnoho užitečných složek a vitamínů skupiny B, což je pro rostliny velmi prospěšné. Je však třeba při výrobě hnojiva zvolit ten správný postup.

Co obsahuje prospěšné droždí

Na zahradě se nejčastěji pěstuje vyšlechtěný jahodník – tato kulturní forma je nazývána jahodník velkoplodý (Fragaria ananassa). Ovšem často se vyskytuje i jahodník obecný (Fragaria vesca) obecně známý též jako lesní jahoda. Jejich plody jsou nejenom chutné – obsahují totiž i řadu prospěšných látek. Jde například o vitamín K, betakaroten (provitamín A), vitamín C, vitaminy skupiny B (např. kyselinu listovou nebo také riboflavin a pyridoxin), vitamin E nebo třeba mangan, měď a draslík.

Aby však tyto prospěšné látky zralé plody opravdu obsahovaly v co největším množství, je třeba je správně pohnojit. A právě v tom vám může pomoci droždí. Jde mimo jiné o hodnotný zdroj bílkovin. Dále v něm najdete také:

  • vitaminy skupiny B – vitamin B1 (thiamin), B2 (riboflavin) a B3 (niacin)
  • a poměrně slušnou zásobu chromu.
Jahody a zálivka z droždí – osvědčený postup a triky iZdroj fotografie: David Kingham / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0.

Jak hnojit jahody droždím

K přípravě hnojiva budete potřebovat 50 gramů čerstvého droždí, 1 litr teplé vody a 1 polévkovou lžíci cukru. Tyto složky smíchejte dohromady a nechte jednu noc odstát, aby se droždí aktivovalo. Před použitím směs zřeďte vodou v poměru 1:5. Takto připravené hnojivo stačí na 10 keříků, přičemž na jeden keř je třeba použít přibližně 0,5 litru. Pokud jste však jahody čerstvě vysadili, pak první dávku hnojení snižte. Bohatě vám postačí polovina (0,25 litru na jeden keř).

Poté v pravidelných intervalech (cca každý 3 až 4 týden) doplňujte další hnojení plnou dávkou (0,5 litru na jeden keř). Hnojivo aplikujte ke kořenům rostlin a postupujte opatrně, aby se nedostalo hnojivo přímo na listy nebo plody. Mezi jednotlivými dávkami také keříky pohnojte dřevěným popelem. Ten totiž rostlinám dodá draslík, který spotřebovávají prospěšné mikroorganismy vyvíjející se v půdě.

Jahody a zálivka z droždí – osvědčený postup a triky iZdroj fotografie: Depositphotos

U sušeného droždí se poměr liší

Pokud se rozhodnete použít sušené droždí, smíchejte 1 čajovou lžičku sušeného droždí, 1 čajovou lžičku cukru a 1 litr teplé vody. Nechte směs odstát jeden den, poté ji zřeďte s vodou v poměru 1:5 a použijte 0,5 litru této směsi na každý jahodový keř.

Proč hnojit jahody droždím

Hnojení jahod droždím má mnoho výhod. Je čistě přírodní a neškodí životnímu prostředí. Hnojení droždím může také pomoci snížit míru používání chemických hnojiv, která mohou být pro rostliny škodlivá (a následně přecházejí i do konzumovaných plodů, což rozhodně není žádoucí). Navíc zlepšuje strukturu půdy a dodává rostlinám opravdu vše, co potřebují. Kromě něj však můžete použít i mnoho dalších šikovných domácích prostředků.

Jak se o jahody starat na jaře, kdy je třeba je vyplet, odstranit staré listy a šlahouny

Jak se o své jahody staráte na jaře vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články