Kroky ke skvělé letošní úrodě rajčat: Od přípravy půdy po volbu hnojiva

Rajčata se pyšní báječnou chutí a množstvím užitečných látek. Lze si je snadno vypěstovat i doma. Není to těžké.

Kroky ke skvělé letošní úrodě rajčat od A do Zet i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rajčata jsou v naší kuchyni nepostradatelnou součástí mnoha pokrmů. Ovšem pokud byste si chtěli vychutnat ta skutečně kvalitní, pak v supermarketu nepochodíte. Místo toho si je však můžete jednoduše pěstovat sami. A to jak na záhonku, tak i v bytě či na balkoně.

Kde pěstovat rajčata

Rajčata jsou náročná rostlina, co se týče půdních podmínek a dostatečného přísunu světla. Musíte je pěstovat v kypré, dobře propustné a teplé půdě (nesnášejí jílovité a zamokřené záhony). Půdní reakce by měla být neutrální nebo mírně kyselá, ale mnohá rajčata vám dobře porostou i v částečně zásaditých půdách (v takové případě se o volbě vhodné odrůdy poraďte v zahradnictví). Důležité je také sluneční světlo. Rajčata potřebují minimálně 6 hodin slunce denně. Pokud byste tedy chtěli pěstovat rajčata na balkoně, volte ten s orientací na jih nebo jihozápad.

Předpěstování rajčat

Rajčata se obvykle předpěstovávají, a to kvůli jejich dlouhému vegetačnímu období (120 až 140 dní). Jsou také velmi citlivá na jarní mrazy, a proto se nedoporučuje vysévat je přímo do zahrady. Semínka rajčat se vysévají do květináčků koncem února nebo začátkem března – takže pokud jste to nestihli, budete si muset v zahradnictví pořídit sazeničky. Přibližně od konce dubna lze začít s jejich otužováním – rostliny jednoduše postupně vystavujte slunci, aby se nenásilně přizpůsobily klimatu venku.

Hnojení rajčat a jak na něj

Správné hnojení rajčat je velmi důležité pro zdravý růst a vývoj plodů. Doporučuje se používat především organická hnojiva (například kompost nebo hnůj). Ta aplikujte kolem kořenů (tedy ne na listy), ale buďte opravdu opatrní. Při nadměrném hnojení totiž hrozí příliš bujný vývin listů na úkor plodů.

Kroky ke skvělé letošní úrodě rajčat od A do Zet iZdroj fotografie: Depositphotos

Kdy sázet rajčata

Rajčata se sází koncem dubna (ovšem tam, kde se často vyskytují pozdní mrazíky, k tomuto kroku přistupte raději až po 15. květnu). Před sázením je důležité připravit půdu, aby byla dostatečně úrodná.

Jak připravit půdu pro rajčata

Jelikož jsou rajčata poměrně náročná na živiny, doporučuje se na podzim záhon vyhnojit kompostem. Mělo by se jednat o 6 až 8 kg kompostu na 1m2. Na jaře je třeba půdu důkladně prohrabat a odplevelit. Poté můžete začít s výsadbou.

Kroky ke skvělé letošní úrodě rajčat od A do Zet iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak sázet rajčata

Rostliny sázejte do vyhloubené jamky tak, že sazenici položíte šikmo na stěnu jamky. Nebojte se je sázet hlouběji, až těsně pod první pravé listy. Rajče totiž vytvoří kořeny na kterékoli části stonku, takže tímto způsobem skvěle podpoříte rozvoj kořenové soustavy. Po přihrnutí zeminou sazeničky zalijte vodou a zamulčujte. Doporučený spon pro vysoké odrůdy je zhruba 80 x 50 cm, pro keříčkové formy pak asi 80 x 80 cm.

Jak se starat o rajčata

K vysokým odrůdám je třeba zhruba po 14 dnech zatlouct kolík a rostlinu opatrně vyvázat (případně je možné použít jiný nosný systém). Pravidelně také odstraňujte zálístky vyrůstající z paždí listů. Pokud si ovšem chcete ušetřit námahu, zkuste si vypěstovat původní divoké rajče – to tuto praktiku nepotřebuje.

Správná zálivka rajčat

Rajčata poměrně hluboko a široce koření. Hlavní část kořenové soustavy se nachází v hloubce 10 – 40 cm, ale kořeny mohou jít až do hloubky 150 cm. Díky této vlastnosti dobře snáší období sucha. Přesto nepohrdnou pravidelnou zálivkou dvakrát až třikrát do týdne (během velkých veder i častěji).

Jak sázet rajčata

Jak se o rajčata na své zahradě staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články