Vysněná úroda červené řepy podle osvědčené taktiky zkušených pěstitelů

Pěstování červené řepy může být jednodušší, než si lidé myslí. Důležité je nezanedbat výsev ani následnou péči.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pěstování řepy (Beta vulgaris var. Vulgaris) se v posledních letech zase vrací na výsluní. A není divu – vždyť jde o zeleninu plnou užitečných látek a chuti. Zralé bulvy se navíc snadno skladují a vydrží v perfektním stavu po celou zimu. A jak si letos pojistit opravdu bohatou úrodu? Stačí, pokud budete dodržovat některá pravidla.

Jak na výsev červené řepy

Pokud si chcete vychutnat domácí červenou řepu po celý rok, je důležité vysévat malé dávky řepných semen pravidelně od jara do poloviny léta, což zajistí kontinuální sklizeň od začátku léta do poloviny podzimu. Bulvičky je v takovém případě vhodné sklízet spíše menší a naopak ty, určené pro uskladnění, by měly být opravdu velké a vyzrálé.

Příprava půdy pro řepu

Před výsevem je třeba zvolit pro pěstování řepy vhodné místo. Vyberte si dobře osvětlené stanoviště s dobrou drenáží a půdou bohatou na organické látky. Záhon připravte na výsev řepy tak, že ho dobře prokypříte a zeminu smícháte s kompostem nebo jiným organickým hnojivem. Pokud máte na zahradě půdu s vysokým pH, můžete do ní ještě před výsevem přidat kyselé hnojivo. A pozor dejte také na to, co na záhonku rostlo předtím. Řepě, stejně jako třeba mrkvi, nesvědčí tyto plodiny:

  • kopr,
  • pastinák,
  • dýně,
  • celer,
  • křen,
  • anýz.
Pěstování řepy iZdroj fotografie: Pixabay

Jiné druhy zeleniny či bylinek jí však vůbec nevadí. Jde především o brambory, zelí, okurky, cukety, rajčata či luštěniny. Ze zeleného hnojení jsou pak nejlepší tyto druhy: hořčice, ředkev olejná, řepka jarní, hrách a vikev.

Pozor na množství živin

Řepa patří mezi plodiny II. trati takže by se měla na záhon vysévat ve druhém roce po hnoji. Stejně je na tom i:

  • cibule, česnek, pórek apod.,
  • mrkev (pozdní), petržel apod.
  • rajčata, brambory, papriky, lilek apod.
  • meloun, ředkev, růžičková kapusta apod.

Nadměrné zásobení živinami se u ní nevyplácí – dochází pak k příliš masivnímu růstu listů, ovšem na úkor podzemní části.

Výsev řepy a jak na něj

Výsev řepy lze provádět již v dubnu, ale nejlepší doba je v květnu nebo v červnu. Pamatujte na to, že řepná semena jsou velmi malá, takže je důležité je nevysévat příliš hluboko (doporučujeme udržovat hloubku asi 1 cm a vzdálenost asi 5 cm). Snažte se tvořit řádky, které jsou od sebe vzdáleny asi 30 až 40 cm.

Pěstování řepy iZdroj fotografie: Pixabay

Péče o červenou řepu

Aby se rostliny správně vyvinuly, musíte je především dobře zavlažovat. Pokud je půda příliš suchá, mohou řepy zdřevnatět. Důležité je také včasné odstraňování plevelů, jež by s touto zeleninou mohly soutěžit o vodu a živiny.

Sklizeň a skladování

První sklizeň je možné začít provádět asi po 40 až 60 dnech, kdy mají jednotlivé bulvičky velikost přibližně golfového až kriketového míčku. Sklízejte je i s listy, díky nimž si v sobě dlouho uchovají vlhkost (pahýl řapíku by měl zůstat alespoň 5 cm dlouhý). Pro uskladnění pak řepy sklízejte větší a vyzrálejší.

Jaké jsou vaše tipy pro maximální úrodu červené řepy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články