Ochraňte svou zahradu před útoky některých škůdců a přitáhněte na ni tyto predátory. Berušky se velmi účinně o škodící hmyz postarají za vás.
Abyste si mohli v létě vychutnat opravdu bohatou úrodu plnou šťavnatých plodů, musíte rostlinám dopřát tu nejlepší péči. Kromě zajištění základních životních potřeb, jako jsou světlo, teplo, voda a živiny, je potřeba rostliny ochránit před škůdci. To lze provést vhodnými postřiky nebo pomocí některých bylin a přirozených predátorů. Mezi ně patří také slunéčka sedmitečná, která vás některých druhů škodlivého hmyzu dokážou zbavit.
Podpořte ekosystém na své zahradě
Přestože se snažíte o svou zahradu svědomitě pečovat a různými způsoby její prostředí kultivovat, nezapomínejte, že je stále součástí ekosystému. Z toho důvodů v ní probíhají procesy, které nemůžete kontrolovat, řídit ani omezovat. Jedině díky fungujícímu ekosystému bude příroda i nadále živým organismem. Přítomnosti hmyzu na zahradě se nikdy zcela nevyhnete. Vhodnými způsoby jen částečně můžete kontrolovat jejich výskyt.
Proč jsou berušky v zahradách prospěšné
Existuje několik druhů berušek. Nejznámější slunéčko sedmitečné v dnešní době často vytlačují druhy s více tečkami, oranžovým, žlutým nebo jiným zbarvením. Ve skutečnosti nejsou všechny druhy tolik prospěšné, jak by se dalo předpokládat. Klasická červená beruška se sedmi tečkami však bude vaší zahradě opravdovým ochráncem. Živí se totiž mšicemi a některými dalšími škůdci, kteří by vás snadno připravili o celou úrodu.
Černé berušky zase požírají svilušky a jsou přirozenými nepřáteli zavíječe kukuřičného. Větší druhy berušek napadají housenky a některé larvy brouků. Živí se dospělými jedinci nebo jejich vajíčky a udržují ekosystém v rovnováze. Jejich přítomnost je kdekoliv velmi vítaná, protože díky nim se škodící druhy hmyzu jen tak nepřemnoží.
Jak přilákat berušky do zahrady
První věc, kterou byste měli výrazně omezit, je používání insekticidů a pesticidů na zahradě. Chemické a toxické látky v těchto přípravcích obsažené většinou napadají i prospěšné druhy hmyzu a ovlivňují i vývoj pěstovaných rostlin. Pokud můžete, vždy dejte přednost organickým hnojivům a postřikům. V dalším kroku vytvořte pro berušky to nejvhodnější prostředí.
Aby se beruškám na vaší zahradě dařilo, měli by na ni najít dostatek potravy. To znamená, že se nesmíte zcela zbavit škůdců, kterými se živí. Určitá místa v zahradě ponechte divoká a neošetřovaná. V takovém prostoru se dobře daří různým druhům živočichů, které hrají důležitou roli ve fungujícím ekosystému. Pomoci vám mohou také hmyzí domečky a některé druhy bylin a květin, jejichž vůně a jasné barvy berušky přilákají.