Jak na zažloutlý česnek: Díky amoniaku zezelená už během 5 dní

Žluté listy česneku značí nedostatek významného růstového prvku. Pár kapek amoniaku však dokáže tento stav zvrátit a vaši úrodu česneku zachránit.

Aby listy česneku nežloutly i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Česnek je nejen výborným dochucovadlem, bez kterého se v kuchyni téměř neobejdete, ale také má velmi pozitivní účinky na lidské zdraví. Pro jeho antibiotické a antibakteriální vlastnosti jej využijete jak k posílení vlastního imunitního systému, tak i k ochraně rostlin před některými druhy škůdců. Zajistěte si opravdu bohatou úrodu pomocí tohoto přírodního hnojiva.

Jak správně pečovat o česnek

Abyste si mohli užít opravdu velkou sklizeň, musíte rostlinám dopřát tu nejlepší péči. Všechen čas a práce, kterou jste do jejich pěstování vložili, se vám nakonec mnohonásobně vrátí. Důležitými faktory pro zdravý růst a vývoj rostlin je dostatek slunečního světla, tepla, vody a potřebných živin. Jakmile trpí deficitem jedné z těchto složek, odrazí se to na jejich zdraví a vzhledu.

Proč je důležité česnek hnojit

Většinu živin čerpají rostliny pomocí kořenů ze země. V záhonech však vlivem pěstování většího množství rostlin mohou některé zdroje postupně docházet a přirozenými procesy se nestihnou tak brzy obnovit. Aby vaše rostliny prospívaly, potřebují ke svému růstu především dusík, draslík a fosfor. Bez těchto stavebních kamenů vám téměř nic neporoste.

pěstování česneku iZdroj fotografie: Depositphotos

Co znamenají žluté listy

Listy rostlin fungují podobně jako lidská pokožka. Jakmile je něco v nepořádku, odrazí se to na jejich vzhledu. Podle vzhledu listu poznáte, co rostlině chybí. Všímejte si, zda se listy zbarvují od špičky nebo se na nich nachází žluté nebo hnědé skvrny. Podle toho buď musíte doplnit některé živiny nebo rostlinu ošetřit proti škůdcům nebo nemocem.

Čím hnojit česnek

Žluté listy česneku nejčastěji ukazují na nedostatek dusíku. Ten snadno do půdy přidáte použitím amoniaku. Toto účinné hnojivo si připravíte tak, že s 10 litry vody smícháte 3 polévkové lžíce amoniaku, 4 polévkové lžíce peroxidu vodíku a půl čajové lžičky manganistanu draselného. Směs důkladně promíchejte, aby se všechny složky spojily a aplikujte ke kořenům rostlin. Pravidelným přihnojováním tento problém brzy zmizí a odměnou vám bude opravdu bohatá česneková úroda.

Další způsoby, jak doplnit dusík

Kromě této směsi lze česnek vyživit fermentovaným hnojem, vyzrálým kompostem, slepičím trusem nebo močovinou. Tyto přírodní směsi jsou bohatými zdroji dusíku a rostlinám na vaší zahradě skvěle poslouží. Používání přírodních hnojiv, které si sami vyrobíte je vždy mnohem šetrnější, bezpečnější a levnější, než používání chemických směsí ze specializovaných obchodů.

Pár rad, jak pěstovat česnek

Jaká dusíkatá hnojiva používáte na zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články