Skořápky z vajec dokážou dodat rostlinám živiny a ochránit je před škůdci. Rozhodně je proto nevyhazujte a naučte se je správně aplikovat.
Pokud v péči o svou zahradu používáte speciální hnojiva nebo postřiky, může se vám váš koníček pěkně prodražit. Přitom existuje celá řada možností, jak si tyto přípravky vyrobit doma, a to bez zbytečné chemie a skoro zadarmo. Jednou z nich je využití vaječných skořápek. Tento kuchyňský odpad totiž obsahuje prvky, jako jsou vápník, fosfor, hořčík a železo, které mají pozitivní vliv na vývoj a prospívání všech druhů zeleniny. Způsobů, jak vaječné skořápky v zahradě využít, je hned několik.
Vaječné skořápky jako základ pro hnojivo
Živiny obsažené ve skořápkách můžete využít hned několika způsoby. Jedním je rozemlít je na prášek, který zapracujete do zeminy nebo ho vsypete do připravených důlků před výsadbou sazenic. Vytvořit můžete i výživný roztok – skořápky zalijte vroucí vodou a nechte dvě až tři hodiny louhovat, aby se živiny uvolnily do vody. Nechte vychladnout, zřeďte vodou v poměru 1:1 a teprve poté plodiny zalejte. Rozdrcené vaječné skořápky můžete také přidat do kompostu.
Ekologický květináč na sazeničky
Vaječné skořápky vám pomohou ušetřit i na květináčích nebo sadbovačích, můžete si v nich totiž předpěstovat malé sazenice. Takový květináč se navíc zcela rozloží a nezůstane po něm žádný odpad. Skořápky vymyjte a osušte. Poté je naplňte substrátem na klíčení a vysejte semínka. Rostoucí sazeničky budou ze skořápky pobírat potřebné živiny. Jakmile budou rostlinky dostatečně vyvinuté, již je nevyndávejte, ale přesaďte je na záhon i s vajíčkem (to však na spodní straně rozklepněte, aby kořeny snáze prorostly ven).
Skořápkami proti škůdcům
Valná většina zahradníků ví, jak dokáže záhony zpustošit plzák španělský a jemu podobní tvorové. Nechcete-li proti nim používat chemii nebo je pravidelně namáhavě sbírat, vyzkoušejte vaječné skořápky. Rozdrťte je a vysypejte na záhon okolo ohrožených plodin. Pokud bude vrstva dostatečně silná a bez mezer, slimáci přes ni k zelenině neproniknou. Bonusem navíc budou živiny, které se ze skořápek budou postupně uvolňovat do půdy.