Vynikající úrodu paprik a rajčat zařídí staré dobré jáhly

Pokud přemýšlíte, čím letos pohnojit zahradu, pak se podívejte do spíže. Pokud v ní najdete jáhly, pak máte vyhráno.

i Zdroj fotografie: Amuzujoe / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Získání bohaté úrody rajčat a paprik nutně nevyžaduje složitá schémata hnojení nebo drahé chemické produkty. Vynikajících výsledků lze dosáhnout pouze s jedním druhem hnojiva – prosem. Účinnost použití prosa je zajištěna vysokým obsahem dusíkatých sloučenin, vitamínů skupiny B, draslíku a fosforu, které jsou nezbytné pro aktivní růst, vývoj a nasazování plodů – a to nejenom u vašich rajčat a paprik, vyživí totiž i jinou zeleninu.

Jak hnojit rajčata a papriky prosem

Připravte si 1 kg loupaného prosa – znát ho můžete také jako jáhly. A proč právě ty? Loupané proso má světlou barvu a jemnou konzistenci. Je bohaté na živiny (ve hře je například vláknina, bílkoviny, vitamíny B a minerály). Má také nízký obsah tuku a je bezlepkové, což z něj činí vhodnou volbu pro lidi s celiakií nebo citlivostí na lepek. Loupané proso je v mnoha kuchyních používáno jako základ pro přípravu polévek, salátů, příloh a dezertů. Můžete ho také vařit a podávat jako samostatné jídlo, podobně jako rýži nebo pohanku. A jak ho použít pro hnojení?

Pro přípravu tohoto hnojiva namočte 1 kg prosa do 5 litrů teplé vody a nechte 5 dní na teplém a tmavém místě. To umožní, aby se živiny v prosu uvolnily do vody a vytvořil se koncentrát bohatý na živiny. Po fázi namáčení zřeďte hotový koncentrát 5 litry teplé vody a použijte k zalévání rostlin (předtím můžete roztok přecedit). Jeden litr tohoto hnojiva vystačí na jednu rostlinu.

Mnoho plodů bez plísně – u rajčat stačí pár kapek jódu iZdroj fotografie: Pxhere

Proč hnojení prosem pomáhá

Vysoký obsah dusíku v prosu stimuluje bujný vegetativní růst rostlin, zatímco přítomnost vitamínů skupiny B podporuje jejich celkové zdraví a vitalitu. Navíc draslík a fosfor, které jsou také přítomné, hrají klíčovou roli při tvorbě květů a plodů, což vede k bohatým výnosům paprik a rajčat. Ve srovnání s mnoha komerčními hnojivy jde navíc o cenově dostupnou variantu, díky čemuž je dostupná pro malé i velké zahradníky.

Proso je také přirozeným zdrojem živin, snižuje závislost na syntetických chemikáliích a podporuje ekologické zahradnické postupy. A konečně, používáním prosa jako hnojiva může také přispět k udržitelnému zemědělství snížením odpadu, protože zrna prosa, která mohou být nevhodná pro lidskou spotřebu, mohou být stále používána k podpoře růstu rostlin. Ale pokud si chcete vše usnadnit, zkuste si vypěstovat původní divoké rajče – to tuto praktiku nepotřebuje.

Zahradník s 30letou praxí radí, jak na velkou úrodu paprik iZdroj fotografie: Depositphotos

Pomůže i dřevěný popel

Pokud nemáte přístup k dostatečnému množství loupaného prosa, pak vyzkoušejte dřevěný popel. Je bohatý na základní živiny, zejména draslík, vápník a stopové minerály, jako je hořčík a fosfor. Tyto živiny hrají klíčovou roli v celkovém zdraví, vývoji a plodnosti rostlin. A jak ho aplikovat? Před aplikací dřevěného popela připravte půdu odstraněním plevele nebo nečistot.

Je důležité zajistit, aby byla dobře odvodněná a měla vhodné pH pro konkrétní plodiny, které pěstujete. Poté nasypte tenkou, rovnoměrnou vrstvu dřevěného popela na povrch půdy kolem rostlin paprik a rajčat. Buďte opatrní a neaplikujte ho příliš, protože nadměrné množství dřevěného popela může zvýšit hladinu pH půdy, což vede k nerovnováze živin. Nakonec jemně zapracujte dřevěný popel do horních několika centimetrů půdy (to zabrání spláchnutí popela deštěm nebo zavlažováním) a záhon dobře zalijte. Opakujte jednou měsíčně.

Jak hnojíte svá rajčata a papriky vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články