Organický odpad z domácnosti vám zajistí opravdu bohatou úrodu plnou šťavnatých a velkých plodů. Vyživte záhony popelem a ochraňte rostliny před škůdci.
Pokud toužíte po vlastní úrodě zeleninových a ovocných plodů, musíte své zahradě věnovat opravdu hodně času a péče. Každý druh potřebuje pro svůj správný vývoj jiné životní podmínky, na které musíte brát ohledy. Z tohoto důvodu vedle sebe sázejte jen ty druhy, které jsou kompatibilní. Ne však natolik podobné, aby trpěly stejnými nemocemi. Zaměřte se na správné hnojení a sklízejte v létě oblíbené plody po kýblech.
Proč je důležité hnojit rostliny
Všechny rostliny ke svému růstu využívají prvky a látky obsažené v zemi. Ty se však postupem času spotřebovávají a v záhonech, kde jsou plodiny vysázené ve větším množství, se nestíhají tak rychle doplňovat. Jakmile se rostlinám některého prvku nedostává, mohou začít chřadnout, zpomalí nebo zcela zastaví svůj růst a v nejhorším případě zcela zvadnou. Abyste tomu předešli, je potřeba záhony pravidelně vyživovat vhodnými hnojivy.
Čím nejlépe hnojit
V každém specializovaném obchodě naleznete univerzální nebo specifická minerální hnojiva vhodná pro určitý druh rostlin v každé jejich fázi. Často však bývají plná nebezpečných chemikálií a jejich dlouhodobé používání může ohrozit zdraví vaší zahrady i vaše vlastní. Namísto toho raději vyzkoušejte ekonomičtější a ekologičtější řešení a využijte ke hnojení organické zbytky z domácnosti.
Výhody hnojiva z popela
Použitím dřevěného popela se nejen zbavíte vyprodukovaného odpadu, ale půdu v záhonech snadno obohatíte o draslík, vápník a fosfor. Navíc jím snadno kyselé prostředí mírně odkyselíte. Jeho přítomnost v půdě také podporuje rozvoj mikroflóry a zlepšuje její celkovou strukturu. Díky němu bude substrát mnohem vzdušnější a úrodnější.
Jak vyrobit hnojivo z popela
Existují dva jednoduché způsoby, jak si vyrobit výživné hnojivo z dřevěného popela. V prvním případě nasypte popel na záhon a zapracujte do zeminy do hloubky přibližně 8 až 10 cm. Na jeden m2 budete potřebovat zhruba 30 až 50 g popela. Ovšem je také možné naředit popel s vodou. Podle požadované koncentrace smíchejte 50 až 150 g prášku s 10 l vody a důkladně výsledným nálevem rostliny zalijte.