Špatný růst a pokroucené listy u rajčat nemusí mít na svědomí jen suché a horké počasí. Pravděpodobnější je, že se na nich usídlily mšice.
Mšice se řadí k největším problémům zahradníků. Ačkoliv jde o velmi drobný hmyz, dokážou vážně poškodit rostliny a snížit výnos sklizně. Nepohrdnou takřka ničím, najdete je na zelenině, stromech, keřích i ozdobných rostlinách. A nevyhýbají se ani jedné z nejpopulárnějších plodin – rajčatům. Zjistěte, jak mšice na rajčatech odhalit a jak se jich co nejrychleji zbavit. Pomoc proti nim najdete v přírodě i v kuchyni.
Jak odhalit mšice na rajčatech
Toho, že se mšice na rajčatech usídlily, si nemusíte zpočátku vůbec všimnout. Obzvlášť jejich zelenou variantu lze na stoncích i listech lehce přehlédnout. V počátečních stádiu jejich invaze se na rajčatech začnou vyskytovat pokroucené listy a vrcholky, což někteří přičítají nedostatečné zálivce. Později se objeví žluté skvrny a zdeformované plody. Všimnout si můžete i mravenců, kteří mšicím slouží jako dopravní prostředek a přenáší je z rostliny na rostlinu. Sazenice tedy pravidelně kontrolujte a v případě potřeby co nejrychleji zasáhněte.
Recepty na domácí postřiky proti mšicím
V boji proti škůdcům můžete použít speciální přípravky ze zahradnictví, které jsou sice velice efektní, obsahují ale nemalou dávku chemie. Přírodní postřik si však můžete vyrobit sami doma. Účinným pomocníkem je česnek. Rozmačkejte tři až pět stroužků česneku, zalijte je půl litrem vody a nechte po dobu jednoho dne macerovat. Poté přeceďte, přidejte lžičku tekutého mýdla (nebo jaru či jiného detergentu), dvě lžičky oleje a výslednou směsí rostliny postříkejte.
Dalším kuchyňským pomocníkem, který zkrotí mšice na rajčatech, je koření – konkrétně kajenský pepř alias pálivá paprika. Dvacet pět gramů koření zalijte půl litrem vroucí vody, pár minut povařte, poté odstavte a nechte tři až čtyři hodiny stát. Poté přidejte lžičku tekutého detergentu, promíchejte a hotovou směsí proveďte postřik napadených rajčat.
Mšice na rajčatech zničí plevel
Pokud jste právě zbavovali zahradu plevele, máte po ruce další zbraň proti škůdcům. Postřik si totiž můžete vyrobit i z hojně rozšířených bylin, pro které je typická hořká chuť a zápach – například z řebříčku, pelyňku nebo vlaštovičníku. Připravte si z nich silný odvar a ten poté zřeďte vodou v poměru 1:2. Jeden litr hotové tekutiny přilijte do deseti litrů vody a pro větší účinek přidejte 40 gramů detergentu.
Mšice zlikvidují přirození nepřátelé
Mšice mají celou řadu přirozených nepřátel, pokud je nalákáte do své zahrady, poradí si s nimi do určité míry oni. Patří mezi ně dravý hmyz – slunéčko sedmitečné, zlatoočko nebo vosička, ale i některé druhy ptáků, například sýkorka, rorýs nebo červenka. Hmyz nalákáte na žlutou barvu – rozmístěte po zahradě stužky nebo vysaďte slunečnice. Ptáci si u vás zase zvyknou, pokud je budete v zimě přikrmovat. V parném létě malým dravcům dopřejte pítko – postačí miska s vodou vyložená kamínky.