Pokud chcete, aby byla vaše úroda rajčat letos opravdu maximální, pak jim dodejte ty správné živiny. O vše se postará slepičí trus.
Pro zajištění správného vývoje a bohaté úrody vyžadují rajčata slunné místo, dostatek vody a hnojiva, která podporují zdravý růst a tvorbu plodů. Snaha o vysoké výnosy rajčat začíná již při jejich výsadbě do země (přibližně v polovině května, po posledních mrazech) – ovšem rezignovat byste na ni neměli ani během vrcholící vegetační sezóny. Naopak – během tvorby plodů potřebují rajčata živiny nejvíce.
Dobrým způsobem, jak dodat rajčatům všechny potřebné živiny, je použití slepičího trusu. Jde totiž o vysoce koncentrované hnojivo, které obsahuje velké množství základních živin potřebných pro správný růst rajčat. Dodává rostlinám důležité prvky, jako je dusík, draslík a fosfor. Obsahuje také živiny, které často chybí v minerálních hnojivech, jako je vápník, hořčík, železo a bór. Používání slepičího trusu je navíc výhodné i proto, že obsah minerálních látek v něm vydrží delší dobu (a rajčata mají opravdu dlouhé vegetační období).
Jak používat slepičí trus pro rajčata
Slepičí trus je k dispozici v různých formách. Vyzkoušet tak můžete účinky toho čerstvého, kompostovaného, sušeného a granulovaného. Čerstvý kuřecí hnůj můžete použít tak, že ho na podzim smícháte s půdou, v níž později rajčata porostou. Ostatní formy kuřecího hnoje lze použít jak na podzim, tak i na jaře při výsadbě sazenic do země či přímo během hlavní vegetační sezóny (stačí ho rozmíchat ve vodě a použít jako zálivku). A pomohou i slupky z banánu – stačí je jen správně použít.
Kopřivy výhody slepičího trusu posílí
Ovšem jen hnůj z kuřinců stačit nemusí, proto se nebojte jeho účinky posílit zálivkou rajčat prostřednictvím kopřivového hnoje. Do plastové nebo kameninové nádoby (vyhněte se kovu) vložte 1 kg mladých výhonků a listů kopřivy. Kopřivy zalijte 10 litry vody a nádobu umístěte na tmavé místo. Nechte ji tam 2 týdny a obsah občas promíchejte. Kopřivový hnůj bude hotový, až tekutina v nádobě přestane pěnit (proces kvašení je ukončen) a spolu s tím zmizí i typické a velmi nepříjemný zápach.
Hnojivo z kopřiv poté k rajčatům aplikujte po zředění vodou v poměru 1:10 v případě zálivky a 1:15 v případě postřiku. Použití kopřivového hnoje jako listového postřiku nebo k zalévání rostlin rajčat zajistí další přísun živin, které v tomto období tak nutně potřebují. Kopřivy jsou totiž velmi bohaté na minerály, vitamíny a přírodní fytohormony, které mohou stimulovat růst rostlin, zlepšit vývoj plodů a celkový zdravotní stav rostlin.
Co byste ještě měli vědět
Při aplikaci kopřivového hnojiva je nutné dodržovat doporučený poměr ředění, aby nedošlo k přehnojení, které může vést k nerovnováze živin a možnému poškození rostlin. Kromě toho je vhodné aplikovat roztok buď brzy ráno nebo pozdě odpoledne, aby nedošlo ke spálení listů pod vlivem silného slunečního záření (kapky vody na listech působí jako lupa).