Plísňové choroby dokáží zdecimovat celé záhony rajčat. Naučte se jim bránit levně a ekologicky.
Jedním z největších strašáků pěstitelů zeleniny je v létě plíseň na rajčatech. Ta dokáže rostliny zcela zlikvidovat dříve, než jejich plody stihnou dozrát, a vy se tak úrody nedočkáte. Poznáte ji podle tmavých skvrn, které se nejprve objeví na listech rostlin, poté postupují na stonky, a nakonec napadají i samotné plody. Plíseň se navíc šíří velice rychle, jakmile tedy zpozorujete první příznaky, razantně zasáhněte.
Nejlepším lékem je prevence
Jakmile se na rajčatech objeví plíseň, může být náročné se jí zbavit, proto je nejlepší před ní rostliny ochránit, co nejdéle to půjde. Nejčastěji rajčata napadá plíseň bramborová – vyvarujte se tedy jejich pěstování blízkosti brambor. Důležitým faktorem je i počasí, plísním se daří, pokud panuje deštivé léto. Částečnou pomocí proto může být pěstování ve skleníku. Rajčata nezalévejte na list, odstraňujte pravidelně zálistky a dbejte na to, aby se rostliny navzájem nedotýkaly. Pokud se tak děje, listy zkraťte.
Jedlá soda je spásou pro celou zahradu
Pomoci ochránit rajčata před plísní může i jedlá soda, která je univerzálním pomocníkem v celé zahradě. Čtyři polévkové lžíce sody rozpusťte ve vědru vody, přidejte pár kapek tekutého mýdla a důkladně promíchejte. Vzniklou směsí preventivně stříkejte keříčky každých deset dní. Pokud se plíseň na rajčatech přeci jen objeví, zvyšte frekvenci a rostliny stříkejte co dva až tři dny. Jedlá soda si v zahradě také poradí s řadou škůdců.
Plíseň na rajčatech zastaví měď
Efektivní metodou, na kterou někteří nedají dopustit, je použití měděných drátků, které zakoupíte v zahradnictví. Hodí se jen pro dospělé rostliny, na kterých se již objevily plody. Drátkem buď podvažte stonek rostliny, nebo ho propíchněte zhruba pět centimetrů nad zemí. Podle některých zahradníků měď nejen že zabrání výskytu plísně, ale také urychluje dozrávání plodů.
Vyrukujte na plíseň s kefírem
Účinnými preventivními fungicidy jsou zakysané mléčné výrobky. Připravte si pro rajčata postřik z kefíru nebo syrovátky. Jeden litr vybraného mléčného výrobku smíchejte s pěti litry vody, pro větší účinnost můžete přidat i pár kapek jódové tinktury nebo kousek rozdrobeného droždí. Přelejte do rozprašovače a rostliny každých deset až čtrnáct dní vydatně postříkejte. Zakysané výrobky neplatí jen na plíseň na rajčatech, ale jsou i levným hnojivem. Využít můžete i zkyslé mléko.