Obří úrodu okurek v roce 2023 zařídí pár lžic hořčičného prášku

Docela obyčejná hořčice nemusí posloužit jen jako dochucovadlo – v podobě prášku udělá skvělou službu i vaší zahradě.

Plody a květy okurek i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Okurky jsou díky své osvěžující chuti a četným kulinářským možnostem využití mezi zahrádkáři opravdu velmi oblíbené. Ať už si je vychutnáte čerstvé v salátech, nakládané nebo jako křupavou svačinku, určitě neuděláte chybu. A pomoci vám v tom může jeden málo známý pomocník – hořčičný prášek.

Hořčičný prášek a kde ho vzít

Hořčičný prášek se získává z mletých hořčičných semen. Obsahuje přírodní sloučeniny, které působí jako stimulátory růstu rostlin. Je známo, že vysoké množství glukosinolátů obsažených v hořčici zlepšuje vstřebávání živin, podporuje vývoj kořenů a zvyšuje celkovou vitalitu rostlin. Při aplikaci na rostliny okurek tedy může tento přírodní pomocník skvěle podpořit jejich růst a postarat se o bohatou úrodu až do konce léta.

Aplikace hořčičného prášku k okurkám

Nejdříve se ujistěte, že vaše plodiny mají opravdu vše, co potřebují. Okurkám se daří v kypré, hlinité půdě, proto do záhonu přidejte kompost nebo dobře uleželý hnůj, abyste zlepšili úrodnost půdy. Poté už je čas na aplikaci prášku. Kolem základny každé rostliny jednoduše nasypte několik lžic jemně mleté hořčice a dbejte na to, aby se nedostala do kontaktu přímo s rostlinami. Ošetřenou oblast poté jemně zalijte, aby se hořčičný prášek rozpustil a dostal se až ke kořenům rostlin. Vše opakujte jednou do měsíce.

Syrovátka, cibulové slupky a jód pomohou proti žloutnutí okurek iZdroj fotografie: Freepik

Nezapomeňte na stálou kontrolu

Jen samotný hořčičný prášek vám však obří úrodu okurek nezaručí, dbát musíte i na pravidelnou údržbu. Rostlinám poskytněte dostatek vody, slunečního světla a podpory při růstu. Sledujte také, zda se na nich nevyskytují škůdci nebo choroby, a v případě potřeby proveďte příslušná opatření.

Pomoc při opylování

Některé druhy okurek vám také budou vděčné za pomoc při opylení, aby mohly úspěšně nasadit plody. Pro zlepšení tohoto procesu můžete rostlinami jemně zatřást nebo použít malý štěteček k přenosu pylu mezi květy. Tím zajistíte lepší vývoj plodů a větší úrodu. Samosprašné odrůdy tuto pomoc nepotřebují.

Stačí pár obyčejných listů ke každé okurce a vyživíte ji do zásoby iZdroj fotografie: Depositphotos

Hořčičný postřik zažene škůdce

Ale z hořčice můžete vyrobit také účinný insekticid proti škůdcům. Smíchejte jednu polévkovou lžíci hořčičného prášku s jedním litrem vody. Směs důkladně promíchejte, dokud se prášek dobře nerozptýlí. Vše nechte asi hodinu odstát, aby se účinné látky obsažené v hořčici dobře vylouhovaly. Po uplynutí tohoto času směs přeceďte přes jemné síto nebo plátno a roztok přelijte do rozprašovače.

Nezapomeňte nádobu označit, aby nedošlo k záměně s jinými roztoky. Nakonec rovnoměrně aplikujte hořčičný postřik na listy a stonky okurek a zaměřte se na místa, kde se škůdci nejčastěji vyskytují. Postřik hořčicí aplikujte brzy ráno nebo pozdě odpoledne, kdy ještě rostliny nejsou vystaveny přímému slunci. Tím minimalizujete riziko popálení listů a umožníte postřiku účinně přilnout k povrchu rostlin. Pro výživu pak použijte ultimátní hnojivo z mléka, medu a jódu – působí opravdu skvěle.

Jaké jsou vaše osvědčené triky pro maximalizaci úrody okurek?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články