Orchideje, krásné exotické rostlinky, které se mimo jiné řadí také mezi jedny z nejoblíbenějších pokojových květin. Není se však vůbec čemu divit, krásně rozkvetlá orchidej má své značné kouzlo, které se již podmanilo řadu lidí. Jak ale postupovat a co rostlince dopřát, aby i po nějaké době byla pořád stejně krásná, jako po tom, co jsme si ji přinesli z obchodu. Jelikož však mají orchideje řadu druhů a poddruhů, řekneme si, jak se správně starat o ten nejběžnější, tedy Phalaenopsis.
Stálé místo
Orchideje patří mezi rostlinky, kterým přílišné a časté měnění místa nedělá moc dobře. Důležité je tedy umístit rostlinku u vás doma správně, a pak s ní podle možností příliš nemanipulovat. Tento druh navíc patří mezi teplomilné kvítí a důležité také je, aby rostlinka sice byla na sluníčku, ne však na prudkém přímém slunci, které by mohlo poškodit listy i květy.
Správný substrát
Velmi důležitým faktorem při správné péči o orchideje je také výběr toho nejvhodnějšího substrátu. Ten se dá jak jednoduše koupit v květinářství nebo zahrádkářství, tak namíchat přesně v poměru, jaký bude vašim rostlinkám vyhovovat. Ideálně by tento substrát měl udržovat vlhkost a obsahovat pro rostlinu přirozené látky. Nejvíce se tedy hodí směs stromové kůry nebo kokosového vlákna, dřevěného uhlí a nasekaného přírodního mechu. Nejlepší je tedy umístění na západní straně, kam celý den dosahuje sluníčko a teploty se drží kolem 25 stupňů.
Zálivka a vlhkost
Jelikož se jedná původně o rostliny pocházející z deštného pralesa, orchideje si na pravidelnou zálivku a potřebnou vlhkost docela potrpí. Důležité však je, zalévat s mírou a tak, aby rostlinka nikdy nevyschla, ale ani neplavala v přílišném množství vody. Zalévejte tak raději méně a častěji. S vlhkostí je to velmi podobně, doporučuje se rostlinku zvlhčovat pomocí rozprašovače s vodou nejlépe 2x za den, nebo k orchidejím umístit vodní difuzér, který by se okolní vlhkost vzduchu jednoduše postaral.
Živiny v podobě hnojení
Abyste doma měli krásné, zdravé a velké orchideje, důležitý je taky správný a pravidelný přísun živin. Nejdůležitějšími látkami pro tuto rostlinu jsou draslík, dusík a fosfor, které se dají jednoduše podávat v podobě hnojiv. Ať už tedy koupíte osvědčené univerzální hnojivo, nebo hnojivo přímo pro tento druh exotického kvítí, důležité je pak kdy a jak rostlinku hnojit. Nejlépe by to tedy mělo být přibližně jednou za dva týdny v jarních a letních měsících, v zimě poté jednou do měsíce.
Několik rad na závěr
Pokud máte pro vaši rostlinku splněné výše zmíněné požadavky, zůstává pouze několik dobrých rad na závěr. První se týče květů, které jsou na orchideji nejspíše tím nejžádanějším. Aby rostlinka správně a pravidelně kvetla, zbavujte ji suchých nebo poškozených květů, které po čase stejně sami odpadnou. Orchidej tak ale nebude plýtvat energii a může ji věnovat tvorbě nových květů.
Pozor také na průvan a přílišné proudění vzduchu, které rostlince taktéž velmi neprospívá. Mějte ji tedy raději tam, kam se studený, nebo příliš teplý vzduch nedostane. Orchideje se též dají velmi jednoduše pěstovat hydroponicky, tedy pouze v nádobě s vodou.
Do té je však důležité přidávat živiny a vodu pravidelně měnit, aby se zamezilo šíření bakterií. Dalším způsobem, jak orchidej pěstovat jsou tzv. kokedamy, což jsou speciální mechové koule, ve kterých je umístěn kořenový základ rostliny. Jejich výhodou je velmi moderní a nadčasový vzhled a také možnost jednoduchého zavěšení do prostoru.