Přestal jsem objednávat hnůj: Na podzim tento prášek rozsypu po záhonech, je mnohem účinnější

Starost o zahradu nabírá na obrátkách právě na podzim. Aplikujte dolomitový prášek jako účinné hnojivo a další sezóna bude famózní.

O hnojení okurek v srpnu se postará draslík a hořčík v popelu i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podzimním časem práce na zahradě rozhodně nekončí. Naopak je pomalu ale jistě nutné celou zahradu připravit na dlouhou zimu. K tomu neodmyslitelně patří také starost o všechny víceleté a vytrvalé rostliny. Není nutné utrácet nemalé peníze za hnojiva, když to jde i velmi levně. Například dolomitový prášek je nesmírně účinný univerzální prostředek. Můžete jej tak použít na všechny části zahrady.

Dolomitový prášek obstojně zastoupí drahá hnojiva

Přírodní formy hnojiva jsou často výrazně levnější a účinnější oproti těm chemickým a průmyslově vyráběným. Dolomitový prášek je čistě organické hnojivo, které se získává z vápence, který obsahuje vysoký podíl hořčíku a vápníku. Obsažené minerální látky podporují zdravý růst silných rostlin a neutralizují půdu. Hořčík je základním minerálem pro správný vývoj rostliny a podílí se také na tvorbě chlorofylu. Stejně tak je nezbytný i vápník. Podobně jsou na něj bohaté také například vaječné skořápky, které se často využívají jako stimulant růstu rostlin.

Dolomitový prášek se aplikuje do půdy na podzim. Použít jej můžete jak na záhonech, tak i ve skleníku. Potřebovat budete zhruba 2 šálky prášku na 1 m² půdy. Péči v podobě dolomitové moučky ale ocení také stromy a bobuloviny. Obzvláště dobré výsledky pak přináší aplikování prášku pod maliny, které v následující sezóně netrpí chlorózou. Pod každý keř vysypejte 1 šálek tohoto prášku.

Podzim plný práce

Počasí působí ještě letním dojmem, ale příroda už začíná promlouvat podzimním tónem? Zatímco vrcholí sklizeň plodin, je načase připravit už zahradu na zimní fázi roku. Právě podzim je například ideálním obdobím pro sázení cibulek. Půda je stále nahřátá a dostatečně vlhká. Cibulky tak na jaře vyrostou v tom správném čase. Teplý podzim tak vybízí ke sběru a sušení bylinek, abyste je mohli používat do pokrmů po celou zimu. Bylinky je vhodné sušit na dobře větraném místě, nikoli na přímém slunci.

Bylinky vhodné k sušení iZdroj fotografie: Piqsels
Podzim je ideální pro sběr a sušení bylinek

Půdu okolo trvalek zbavte plevele a velmi choulostivé rostliny zakryjte chvojkami či listím. Záhony užitkové zahrady zryjte a obohaťte tento prostor o kompost či hnůj, aby byla půda plná živin. Na jaře, až budete sázet plodiny, se to bude hodit. A pravidelný střih růží a keřů se provádí právě na podzim, stejně tak i uklizení letniček v nádobách (pokud je chcete zkusit přezimovat, musíte to udělat před prvními mrazy).

Jak se o svou zahradu staráte na podzim vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články