Kvasinky dokáží našim zeleným kráskám prospět opravdu po všech stránkách. Obsahují totiž cenné fytohormony, ale také vitamíny skupiny B a auxiny. To však není vše. Najdeme v nich i další hormony – konkrétně cytokininy, jež napomáhají regulaci buněčného dělení. Jinými slovy – podpoří vaše rostliny ve zdravém růstu. Začněte hnojit kvasnicemi a všem pokojovkám se u vás bude dařit, to vám garantujeme. A jak tedy na to?
Kvasnice najdete i u profesionálních pěstitelů
Věřte nebo ne, ale je to přesně tak. Možná proto se vašim květinám po přinesení z obchodu nedaří. Zatímco ve skleníku či zahradnictví si užívaly komplexní obsah minerálů v kvasnicovém roztoku, doma jim obvykle nic takového nenabídneme. Přitom bylo prokázáno, že hnojení kvasinkami dokáže také zvýšit aktivitu mikroorganismů přítomných v půdě. To má za následek lepší uvolňování kyseliny uhličité, kterou poté rostliny absorbují.
Pozitivem je také žádoucí mineralizace organických sloučenin, což vám většina komerčně připravovaných hnojiv nabídnout zkrátka nemůže. A to je další důvod, proč vsadit právě na kvasnice. Navíc je najdete v každé spíži a jejich nákup vyjde rozhodně levněji, než pořízení hnojiva z obchodu. A jako bonus jsou dokonale univerzální, můžete je tedy použít jak na zelené, tak i na kvetoucí pokojovky. Samozřejmě s výjimkou těch, které vyžadují specifické půdní podmínky (kupříkladu kyselomilné azalky, kaktusy apod.).
Jak na přípravu a aplikaci hnojiva z kvasnic
Vezměte si k ruce 10 gramů čerstvého droždí, přidejte k němu 10 gramů cukru (asi jednu polévkovou lžíci) a obojí rozmíchejte v litru vlažné vody. Pokud doma čerstvé droždí nemáte, bez obav sáhněte po tom sušeném. Budete potřebovat jeden gram sušených granulek a lžičku cukru. Roztok nechte dvě hodiny odpočívat, a poté aplikujte jako hnojivo. Tento postup se ničím neliší od běžného vyživování pokojovek komerčními hnojivy, která jste nejspíš používali doteď.
A jak na to? Hnojivo z kvasnic nařeďte v poměru 1:5. Tedy jeden díl hnojiva na pět dílů vody. V tomto poměru dokonale nahradí běžná komplexní minerální hnojiva. Použijte k zálivce rostlin. Během zimních měsíců jim tuto pochoutku dopřávejte jednou za měsíc. Vegetační sezóna si ovšem žádá hnojení každých 10 dní. Rostliny budou v perfektní kondici a u řady z nich se jistě dočkáte i květů.