Česnek vydrží i několik měsíců, stačí spálit jeho kořeny

Díky tomuto jednoduchému triku vám česnek vydrží uskladněný opravdu dlouho a jeho zásobu budete mít připravenou k okamžitému použití vždy po ruce.

Sklizený a svázaný česnek i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Česnek patří mezi jednu z nejoblíbenějších plodin pěstovaných na českých zahrádkách. Velmi ceněný je nejen pro svou lehce pikantní chuť, která ozvláštní téměř každý pokrm, ale především pro velké množství vitamínů a dalších prospěšných látek, kterými velmi pozitivně působí na lidský organismus. Patří totiž mezi nejúčinnější přírodní antibiotika. Pokud se vám letos podařilo vypěstovat opravdu velkou úrodu, pak byste jej měli co nejlépe uložit. Podle webu TopRecepty vám pak vydrží i několik měsíců. Sami to doma takto děláme.

Jak na skladování potravin

Přestože skladování ovoce a zeleniny není žádná věda, ve skutečnosti dokáže spoustu zahradníků a pěstitelů pěkně potrápit. Důležité je přitom dodržovat určitá základní pravidla, která zajistí, aby uložené potraviny nezačaly hnít nebo plesnivět. Zaměřit byste se měli především na množství vlhkosti v místnosti a výměnu vzduchu, jak jsme doporučovali již dříve na Chalupáři-Zahrádkáři, což jsou zpravidla ty nejdůležitější faktory.

Potraviny pravidelně kontrolujte

Ať už se rozhodnete využít jakýkoliv způsob pro dlouhodobé uložení potravin, měli byste jejich stav přesto i nadále kontrolovat. Nespoléhejte na to, že zůstanou v perfektním stavu a netknutá až do jara. Pravidelně je proto spotřebovávejte a vždy zkontrolujte, jak jsou na tom zbylé kousky. Jakmile se někde objeví plíseň nebo hniloba, zvyšuje se riziko napadení i dalších kusů. Postupně by se pak plíseň mohla přenést i na další potraviny.

paličky česneku iZdroj fotografie: Freepik
Česnek vám vydrží uskladněný klidně i několik měsíců, stačí si vzít k ruce sirky

Jak skladovat česnek

Způsobu pro skladování česneku existuje hned několik, jak jsme zmiňovali již dříve na Chalupáři-Zahrádkáři. Někteří jej váží do copu a zavěšují na dobře větrané a suché místo. Jiní jej ukládají do sklepa nebo garáže. Opět je však důležité, aby vzduch v místnosti mohl proudit a docházelo k jeho výměně. Podle webu JahodárnaBrozany je ideální jej uložit na chladné a tmavé místo.

Jak prodloužit jeho trvanlivost

Ve všech případech se vyplatí před uskladněním provést ještě jeden jednoduchý trik. Jakmile máte česnek vysušený a očištěný, opalte zápalkou nebo zapalovačem jeho spodní kořínky. Díky tomu vám vydrží mnohem déle, aniž by došlo k jeho znehodnocení, jak potvrzuje i naše čtenářka Alžběta R. z Milovic: „Kořínky česneku vždy opalujeme. Naučila nás to naše babička a jinak už bychom to ani nedělali. Takto vydrží opravdu minimálně až do jara.“

Jak vyvazovat česnek pro sušení a uskladnění

Jakými pravidly se při skladování česneku řídíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články