K dobré kondici česnekových hlav je důležité nejen správné skladování. Vyhněte se chybám v a užívejte si sílu této skvělé zeleniny po celý rok.
Na to, jak bude vámi vypěstovaný česnek kvalitní, má vliv mnoho faktorů. Každý ví, že není česnek jako česnek. Ten, který koupíte v marketu je často bez vůně a chuti, na rozdíl od toho, který si pečlivě vypěstujete doma, nebo koupíte od farmáře. Takový má říz a k dochucení jídla tak postačí mnohem méně a vydrží proto i déle.
Česnek je pro člověka velmi zdravý
Česnek je lehce pikantní a pro člověka velmi zdravá rostlina, která se používá k přípravě mnoha pokrmů. Oblíbená je například česneková polévka, nebo bramboráky, které si bez něj prostě nelze představit. Proto, abyste měli voňavý a čerstvý česnek vždy po ruce, je nutné o něj pečovat a správně ho skladovat.
Po vykopání česneku ze země je nejlepší nechat ty nejhezčí kousky na výsadbu v příštím roce. Ze sklizených palic pak určitě neoklepávejte přebytečnou hlínu mlácením hlav o sebe. Odstraňte ji jemně a dejte pozor také na zaschlé šupiny a natě, protože z nich budou do hlav česneku dalších 4 až 6 týdnu proudit živiny, které jsou důležité pro jejich odolnost a trvanlivost.
Vyhněte se přílišné vlhkosti a hnilobě
Česnekovým hlavám byste mohli velmi uškodit skladováním na místech s vysokou vlhkostí, například v lednici. V takovém prostředí mohou začít rychle hnít a už by jim nebylo pomoci. Česnek skladujte na chladném, suchém, a opravdu dobře větraném místě. Ideálním místem jsou proutěné koše, nebo závěsné tašky. Důležité je, aby v místě, kde bude uskladněn, dobře proudil vzduch.
Skladováním česneku spolu s vybranými druhy rostlin vám může pomoci v boji proti plísním. Skladujte ho spolu s mátou, nebo šalvějí a ochraňte tak česnek nejen před plísní, ale také před třásněnkami, které napadají palice a ty se pak rychleji kazí. Během skladování je potřeba úrodu pravidelně kontrolovat, a vyřadit kusy, které jsou nahnilé nebo plesnivé. Pokud budete dodržovat těchto několik zásad, bude se váš česnek mít čile k světu.