Nejspíš to také znáte. Z květinářství si domů přinesete muškáty, petunie nebo třeba africkou fialku. Vybíráte pečlivě, aby vám radost udělalo ještě co nejvíc nerozvitých poupat. I tak se však dekorativní potenciál každé zakoupené květiny brzy vyčerpá a vám zbudou jen zelené listy, sem tam s nějakým skromným poupětem. A jak tomu předejít?
Zkušení květináři používají ricinový olej
Musíte rostlinám dopřát přesně to, co měly u svých profesionálních pěstitelů. Ve hře není jen množství květů, ale i jejich velikost a co nejkrásnější zabarvení. Ale pokud si myslíte, že je vší té krásy dosahováno za pomoci umělých přípravků, pak se mýlíte. Tajemství vytrvalého kvetení všech rostlin je mnohem jednodušší.
Jmenuje se ricinový olej. Ano, je to přesně ten, který používáme v kosmetice pro růst řas nebo pro péči o poškozenou a nezdravou pleť. Lisuje se ze zralých semen skočce obecného známého jako ricinovník (Ricinus communis). Obsahuje množství prospěšných kyselin a dalších látek, jichž si rostliny během období květu obzvláště cení.
Jen ricinový olej, voda a nic víc
Ovšem zatímco na řasy nebo pokožku si tento olej nanášíme v neředěné formě, rostlinám by podobná praxe ublížila. A co si tedy počít? Rozmíchejte jednu lžičku ricinového oleje v jednom litru vody (použijte tu odstátou). Jednoduše ji nalijte do PET lahve o tom správném objemu, následujícího rána smíchejte s olejem ze skočce a pořádně protřepte. Pokud to neuděláte, mohli byste citlivé kořeny rostlin popálit.
Ihned zalévejte, jinak se olej opět usadí na hladině. Rostliny zalijte tak, jak jste zvyklí. Jde-li o pokojovky nebo balkonovky kvetoucí celou sezónu, používejte tento trik jednou měsíčně. Ostatní zelené krásky si vystačí s jednou jedinou dávkou toho účinného hnojiva. Dávku pokud možno vždy připravujte čerstvou nebo alespoň tu starou před použitím pořádně protřepejte.