Močovina patří mezi velmi levná hnojiva, a pro dýně na sklonku podzimu je obzvláště prospěšná. Zajišťuje jejich velikost i sladkost.
Chcete-li vypěstovat dýni, která bude velká a chutná zároveň, musíte věnovat pečlivou pozornost jejímu hnojení. Tradičně se dýně sázely do dobře uleželých hnojišť, ale moderní zahrádkáři se mnohdy musí spokojit „jen“ s dobře vyživeným záhonem. Není tedy divu, že dýně potřebují pořádnou dávku uměle dodávaných živin i na konci své vegetační doby.
Kdy aplikovat hnojení na podzim
Dýně by se měly hnojit podle odrůdy ještě 3 týdny před sklizní. Použijte aplikační dávku 200 gramů močoviny na metr čtvereční a vše opravdu dobře zalijte. Pro dosažení optimálních výsledků se doporučuje granule zapracovat do půdy. Pokud to však není možné, zalijte půdu opravdu důkladně ihned po rozsypání granulí, aby se co nejrychleji rozpustily. Anebo si hnojení načasujte na den, kdy předpověď počasí hlásí velkou průtrž – ušetříte si tak námahu.
Alternativně můžete rozmíchat 1 polévkovou lžíci močoviny v 10 litrech vody a aplikovat 1 litr tohoto roztoku na každou rostlinu. Tato metoda je v některých ohledech méně pracná a přitom stejně účinná. Mějte na paměti, že konečná velikost a chuť dýně závisí také na odrůdě, kterou pěstujete. Samotné hnojení neudělá z malé, nevýrazné dýně dýni obrovskou a sladkou, ale nepochybně pomůže tyto vlastnosti zlepšit.
Co dělat, když dýně nedozrávají
Pokud se vaše dýně zpozdily s dozráváním plodů, pak jim místo močoviny raději dopřejte vyváženou směs fosforu, dusíku a draslíku. Tyto složky můžete použít samostatně nebo je zkombinovat do jedné směsi. A jak na aplikaci? Vytvořte mělký příkop asi 15 cm od báze rostliny a nasypte do něj suché hnojivo. Poté ho zasypte zeminou. Tento postup opakujte v 10 až 15centimetrových rozestupech od prvního zákopu.
Toto rozložení zajistí rovnoměrné rozptýlení živin a podpoří postupné rozšiřování kořenového systému rostliny. Dodržováním těchto pokynů a poskytováním základních živin ve správných fázích růstu můžete zvýšit své šance na vypěstování dýní, které budou nejen velké, ale také neuvěřitelně sladké a chutné. A to za trochu té námahy rozhodně stojí. Mezi vhodné organické zdroje draslíku pak patří například kopřivy nebo banánové slupky.