Pěstování bylinek je znovu v módě. Jsou to krásné i užitečné rostliny a dají se použít do kuchyně i domácí lékárny. Jenže každá potřebuje jiné světlo a vlhkost půdy. Jak tento problém vyřešit, i když máme zahrádečku jako dlaň? Skvěle k tomu poslouží zajímavý architektonický prvek zvaný bylinková spirála. Její stavba je za hubičku a rostlinkám se bude líbit.
Máta a kozlík vyžaduje stín a vlhko, levandule zase slunce a sucho. Bylinkám lze dopřát ideální podmínky i když máte k dispozici jen pár čtverečních metrů. Vyvýšený záhon zatočený do spirály dopřeje všem rostlinám to, co potřebují, usnadňuje sklízení a navíc může být velice estetickým prvkem a chloubou celé zahrady.
Mikroklimatický šnek
Bylinková spirála je vlastně druh zvýšeného záhonu, který je zatočen do spirály tak, aby v každé části tvořil trochu jiné podmínky pro růst. Její základna začíná malým, na sever orientovaným rybníčkem, což může být kyblík, sud či staré umyvadlo.
Místo nad rybníčkem je dostatečně zásobeno vodou a je stíněno spirálou, takže je vhodné pro vlhkomilné a stínomilné rostliny. Dál se stáčí přes polostín až k vrcholu orientovanému k jihu, kde je místo pro rostliny, jimž prospívá přímé slunce.
Každá bylinka má své místo
Spirálu navrstvíme metodou suché zídky do pískového podloží do rýhy hloubky zhruba jednoho rýče. Kameny skládáme tak, aby se stěny rovnoměrně zvyšovaly od jezírka pravotočivě až k vrcholu ve výšce kolem 80 cm. Záhonek podsypeme kamennou a štěrkovou vrstvou na niž navrstvíme zeminu z vyhloubeného jezírka.
Rostlin, jimiž můžeme záhon osadit, je mnoho a záleží jen na pěstitelových preferencích. Níže uvádíme pár tipů pro inspiraci.
- stínomilné rostliny: kotvice, puškvorec, máta, kozlík, potočnice, pažitka, kerblík, lichořeřišnice
- nenáročné polostinné rostliny: kopr, estragon, fenykl, koriandr, meduňka, řeřicha, petržel, kerblík
- teplomilné rostliny: levandule, saturejka, tymián, mateřídouška, oregáno, šalvěj