Odtok bude zase čistý jako dřív, chce to jen citron se solí a vodou

Docela obyčejná sůl v kombinaci se solí nahradí i drahé čističe odpadu. Tuto účinnou směs stačí jen správně zpracovat a použít.

Jak vyčistit odpad ve dřezu octem a sodou i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Všichni jste se s tím někdy setkali – s ucpaným odtokem, který narušuje náš každodenní chod domácnosti. A ani ta moje není výjimkou. Pokud nechcete sahat po drsných chemických přípravcích (mezi které podle webu In-duro patří například hydroxid sodný) nebo volat instalatéra, vyzkoušejte moje jednoduché a ekologické řešení, které si můžete připravit doma z přírodních ingrediencí. Je to stejně jednoduché, jako třeba čištění koberce solí, jak jsme na magazínu Chalupáři-Zahrádkáři rovněž informovali.

Jak vyčistit odpad solí a citronem

Tento čisticí prostředek zahrnuje jen směs citronu, soli a prostředku na nádobí, která se může pochlubit baktericidními, dezinfekčními a odmašťovacími vlastnostmi (přidat lze i oblíbený ocet, jak radí web Kutil). Nejenže udrží vaše odtoky čisté, ale je také úsporný a ekologický. Co budete potřebovat:

  • Polovinu citronu
  • Vodu
  • 2 polévkové lžíce soli
  • 1 kapku prostředku na nádobí

Začněte tím, že citron důkladně omyjete, odstraníte z něj semínka a rozkrojíte ho na polovinu. Jednu polovinu nakrájejte na malé kousky. Poté vše vložte do mixéru, přidejte tolik vody, aby bylo ovoce zakryto, vmíchejte sůl a rozmixujte. „Baktericidní a dezinfekční vlastnosti soli v kombinaci s vlastnostmi citronu vytvoří silný roztok,“ říká k návodu paní Romana H. Z Kunčic, která ve svém domácím roztoku na čištění odpadu nahrazuje jednu lžíci soli jedlou sodou. Prý to také funguje skvěle. Podobný trik jsme na Chalupáři-Zahrádkáři také doporučovali.

Tipy pro rychlý a levný úklid iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby váš odtok opět fungoval jako dříve, musíte se mu také řádně věnovat. Skvěle se bude hodit kombinace soli a citronu

Pro přecezení směs zamrazte

Směs přeceďte přes sítko a přidejte kapku prostředku na nádobí. Mycí prostředek pomáhá rozkládat mastnotu a špínu. Směs nalijte do zásobníků na kostky ledu a vložte je do mrazničky.

  • Pro čištění odtoku z dřezu vezměte jednu ze zmražených kostek a vložte ji do odtoku. Zalijte ji horkou vodou, aby se rychleji rozpouštěla. Tekutina bude protékat potrubím a rozpustí veškeré nečistoty, které je mohou blokovat.
  • Chcete-li vyčistit nádržku toalety, vhoďte do ní dvě kostky a nechte je rozpustit. Toaleta se už potom umyje skoro sama.

Pro udržení čistého a funkčního potrubí se doporučuje používat tento přírodní roztok dvakrát týdně.

Docela obyčejná sůl v kombinaci se solí nahradí i drahé čističe odpadu iZdroj fotografie: Depositphotos
Docela obyčejná sůl v kombinaci se solí nahradí i drahé čističe odpadu

Další využití čisticí směsi

Kromě toho můžete tuto směs použít k mytí nádobí nebo čištění mastných pánví, protože s mastnotou si dokáže poradit opravdu dobře. Citron a sůl v této směsi navíc zanechají ve vaší kuchyni (na rozdíl od chemických čističů odtoku se silným a nepříjemným chemickým zápachem) osvěžující přírodní vůni.

Jak jsou vaše osvědčené triky při čištění ucpaného odtoku?

Zdroj:
Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články