Egypťané ji dávali mrtvým, Římané se jí klaněli. Jedna z jejích odrůd dokonce nese přízvisko posvátná. Řeč je o bazalce, jejíž listy rádi využíváme k dochucení pokrmů italské kuchyně. Tato rostlina provází lidstvo po tisíce let a právem se těší nehynoucí oblibě. Máte ji doma v truhlíku i vy?
Celkem na světě existuje kolem šedesáti různých odrůd Bazalky a většinu z nich najdeme růst na území Afriky a Jižní Ameriky. Má vysoké nároky na teplo a vlhko, ale i přesto existuje několik z nich, jež lze pěstovat i na území Evropy. Nejlépe se jí vede ve středomoří, kde tvoří dřevnatící křoviny.
Teplo a vlhko je klíčové
V českých podmínkách ji najdeme jen jako letničku, naše klima jí nesvědčí. Pokud ale nepřemrzne, v létě se jí i u nás celkem dobře daří. Při pěstování je však třeba si ji trochu rozmazlovat. Klíčové jsou tři body:
- nepřesazovat
- nevysušit, nepřemokřit
- stanoviště slunné, ale ne vyprahlé
Při dodržení těchto pravidel ji lze s úspěchem pěstovat jak v truhlíku, tak i na zahradě. Při výsadbě musíme počítat s tím, že bude po celou dobu na jednom místě, proto je nutné dodržet dostatečné rozestupy mezi rostlinami, aby měly dostatek místa. Na zahradě ji vysazujeme až po zmrzlých mužích, nesmí totiž přemrznout.
A ještě jeden tajný tip. Bazalka miluje rajčata. Jak na talíři, tak i na záhonku. Zasaďte je vedle sebe, odvděčí se vám za to oba.
Za péči se vám odmění
Bazalka nepatří zrovna mezi nenáročné rostlinky a než se s ní sžijete, jistě se vás něco natrápí. Nicméně vaše námaha bude bohatě vyvážena sklizní báječných vonných svěžích lístků. Pokud jimi obohatíte svůj jídelníček, zlepší vaše trávení, neboť podporuje vylučování žaludečních šťáv a tím podporuje chuť k jídlu. Působí i proti plynatosti střev.
Zároveň je to skvělá bylinka na kašel. Rozpouští hleny, čímž ulehčuje vykašlávání a uvolňuje dýchací cesty. Mimoto má příznivý vliv na činnost ledvin, zklidňuje nervy a zlepšuje náladu. Proto se jí přisuzovaly afrodiziakální účinky a byla zvána kouzelnicí lásky.