Nebojte se nadbytečná vajíčka poslat do mrazáku. Stačí dodržet několik zásad a máte zásoby na pečení a vaření i na několik měsíců.
Znají to všichni chovatelé slepic. Jsou měsíce, kdy nás naše svěřenkyně obdaří minimem vajíček, a naopak období, kdy nesou tolik, že vejce nestíháme zpracovat. Já jsem se naučila v tom druhém – lepším – případě přebytek vajíček mrazit. Nehrozí tak, že se zkazí a navíc budu mít zásoby na dobu, kdy je snáška menší. Možnost zamražení vajec ocení i hospodyňky, jimž po pečení zbydou bílky, které nemohou rovnou zpracovat a které by rozhodně byla škoda vyhodit.
Vajíčko v lednici má dlouhou životnost
Čerstvá vejce vydrží v lednici déle, než si spousta lidí myslí – až čtyři týdny. Ovšem jen za předpokladu, že je tam skladujete správně. Navzdory rozšířenému zvyku nemají co dělat ve dveřích ledničky. Není zde kvůli otvírání a zavírání zcela stabilní teplota, což vejcím nedělá dobře. Já je nechávám v horní poličce, kde panuje teplota 7 °C, v keramickém platu, ta papírová nejsou zcela hygienická.
Vejce do plata dávejte vždy špičkou dolů a pokud máte vajíčka domácí, v žádném případě je před uskladněním neomývejte pod tekoucí vodou, smyjete tím ze skořápky ochrannou vrstvu, která je chrání před vnějšími vlivy a rychlejším kažením. „Vajíčka zašpiněná trusem očistím jen na sucho hrubší houbičkou,“ radí chovatelka Marcela K. z Jilemnice. Pokud si nejste jisti čerstvostí vejce a bojíte se, že zápachem po jeho rozklepnutí zamoříte celou kuchyň, Chalupáři-Zahrádkáři v článku poradili, jak pokažené vajíčko poznáte ještě před rozbitím.
Jak na zamražení vajec
Pokud jste se rozhodli zásobu vajec poslat do mrazáku, pamatujte při jejich zamražení na základní pravidla. Nikdy nezamrazujte vejce ve skořápce, vlivem nízké teploty by mohlo prasknout. Raději ho rozklepněte a chvíli prošlehejte, aby se žloutky spojily s bílky do jedné hmoty. Vaječnou směs nakonec přelijte do formiček na led a jakmile zmrznou, můžete je vyloupnout a přendat do sáčku nebo plastové krabičky. Takto vám vejce vydrží až rok, ideální je ale zpracovat je do dvou měsíců, píše web Good Housekeeping.
Přechovávat v mrazáku můžete i bílky a žloutky odděleně. Zatímco s bílky je to jednoduché – stačí je prostě přelít do vhodné uzavíratelné nádoby a vložit do mrazáku – se žloutky je to o něco komplikovanější. Je to kvůli jejich husté konzistenci, která vlivem nízké teploty zgelovatí. Jak tomu předejít, popisuje web Egg Info: Žloutky před prošleháním ochuťte solí nebo cukrem, podle toho, zda z nich budete připravovat slané nebo sladké pokrmy. Na jeden hrníček rozšlehaných vajec stačí jedna polévková lžíce cukru nebo soli.
Dejte vejci čas rozmrznout
Jakmile se rozhodnete zamražená vajíčka zpracovat, dejte si na čas s jejich rozmrazováním. Nejprve je z mrazáku přemístěte do lednice a tam je nechte alespoň přes noc, radí web Egg Info. Nikdy nepřipravujte pokrm z vajíčka, které zcela nerozmrzlo, ale ani ho nenechávejte nezpracované zbytečně dlouho. Překvapilo vás někdy, že jste ve vajíčku objevili dva žloutky? Chalupáři-Zahrádkáři vysvětlili, proč k takovému jevu dochází.