Macešky, původním názvem také violky rohaté, patří mezi jarní rostlinky, které jsou oblíbené pro své krásné, velké a pestrobarevné květy, které jsou příjemným potěšením nejen pro oko, ale díky své vůni také pro nos. Aby ale tyto kytičky opravdu prosperovaly, potřebují správnou starostlivost a péči. Dnes si proto řekneme, jak se o violky starat, aby byly krásné a pohled na ně vás těšil.
Správný čas výsadby
Klíčovým faktorem pro úspěšné pěstování macešek je jejich výsadba. Jelikož se jedná o rostlinky, které jsou dokonale odolné vůči slabším mrazům, vysazujte je již na podzim, na jejich květy se pak můžete těšit už na počátku jara. Pokud je vysadíte později, tedy koncem léta, začnou vám violky kvést v zimě. Pokud však bude zima mírnější, můžete si i v tomto období užít pohled na jejich krásné květy.
Vyživená půda
Macešky jsou květy, které pro svou prosperitu vyžadují dokonale vyživenou a spíše vlhkou půdu. Před výsadbou tedy půdu řádně pohnojte, nebo přidejte humus a staré listí, které rostlince dodá potřebné látky. Do zeminy rovněž můžete přidat hrubý písek nebo rašelinový mech, který bude dobře udržovat potřebnou vlhkost.
Prostor pro růst
Jelikož tyto rostliny celkem rychle rostou a v době kvetení nejsou zrovna nejmenší, dopřejte jim dostatečný prostor. Při výsadbě tedy mezi jednotlivými semeny dodržujte mezeru alespoň 20–25 cm, aby se poté rostliny vzájemně neobíraly o živiny, vodu a sluneční paprsky. Dostatečnou vzdáleností zajistíte také to, že se jednotlivé květy nebudou ztrácet ve změti listů, ale každý z nich osobitě vynikne.
Slunečné místo
Ačkoliv jsou macešky velmi dobře uzpůsobeny ke zvládání chladu, patří tyto rostlinky mezi ty světlomilné, na čemž by také mělo záviset jejich umístění ve vaší zahradě, na balkonu nebo v záhonku. Vyberte tedy místo, kde po většinu dne svítí slunce, avšak ne příliš ostré, aby vám kytičky nespálilo.
Pravidelná zálivka a hnojení
Co se týče zálivky, ta by měla být rozhodně pravidelná a vydatná. Macešky si totiž velmi potrpí nejen na přísun světla, ale také vody a živin. Zalévat byste tedy měli tak, aby byla půda neustále vlhká a rostlinky mohly hezky vstřebávat vláhu. Pravidelnost poté patří také hnojení, které byste měli provádět zejména v době vegetace, tedy na počátku růstu rostliny, a poté na jaře v období kvetení, a to zhruba jednou až dvakrát za 4 týdny.
Udržování rostliny
K radosti všech zahrádkářů a pěstitelů macešek nejsou tyto rostliny příliš náchylné na různé nemoci a netrápí je ani častí paraziti. Pokud však narazíte na uschlou nebo uhnilou část rostliny, jednoduše ji ustřihněte, aby rostlina mohla svou energii věnovat do květů a zdravých částí. V případě, že by se však rostlince náhle přestalo dařit, ji řádně prohlédněte a podle potřeby užijte ochranný postřik proti nemocím nebo škůdcům, který je běžně dostupný v zahrádkářství nebo v hobbymarketech.