Bylinky jsou skvělou věcí, zvláště pak, pokud si je zvládnete vypěstovat doma. Jsou totiž dokonalým pomocníkem v kuchyni, při dochucování, zdobení nebo doplnění pokrmů, také při výrobě pest a různých pomazánek, jejich vůně je příjemná a také velice užitečná, protože mnohdy pomáhá jako spolehlivý odpuzovač hmyzu, a jiných nevítaných potvůrek. Jak a podle čeho ale vybrat ty nejvhodnější bylinky zrovna k vám domů a jak se o ně starat, aby náležitě prosperovaly?
Jak vybrat
Výběr té správné bylinky k vám domů je velmi podobný, jako výběr jakékoliv jiné rostliny a zásadně se odvíjí od podmínek, které jí můžete zabezpečit. Takže ještě před nákupem je dobré zjistit si, co dané bylinky, o které máte zájem vyžadují, a zvážit, zda jsou jejich nároky na pěstování ve vašich silách. Každý druh totiž potřebuje trošku něco jiného.
Další důležitou věcí ke zvážení je to, kde konkrétně rostlinku pořizujete. Pokud ji totiž kupujete za vskutku výhodnou cenu někde v supermarketu, z většiny se nejedná o rostlinky, které jsou určené k dlouhodobému pěstování. Nejlepší nákup s největším potencionálem je tedy nejčastěji přímo u pěstitele nebo například na tržišti a burzách rostlin.
Nejčastěji pěstované bylinky
Bylinek je na trhu téměř nesčetné množství, přitom každá má jinou vůni, jinou chuť a zcela jiné využití. Dobré je tedy pěstovat bylinek vždy více a vzájemně je mezi sebou kombinovat, čímž dojde k naprosté harmonii ať už při přípravě jídel nebo aromatických, dekoračních či jiných účelech. Ne všem bylinkám ale svědčí naše podmínky, tak se jejich výběr pro domácí pěstování značně vyselektoval a zbytek seženete většinou pouze v již zpracované podobě. Jaké jsou ale ty nejčastěji pěstované bylinky u nás?
Petržel – jedná se o velmi obvyklou bylinku, která má velmi ráda sluneční světlo. Ideální je tedy dopřát jí ho, a to vždy alespoň 8 hodin denně. Nejlepší je tedy výběr místa, na které po celý den dosahují sluneční paprsky, případně se dá jako alternativa použít i umělé světlo.
Pažitka – pažitka je díky své jasné chuti další oblíbenou bylinkou, kterou známe spíše v podobě nejrůznějších pomazánek nebo jejich dochucování. I tato rostlinka má ráda světlé a slunečné stanoviště, její výhodou ale je, že snese také chladnější prostředí a není třeba ji udržovat zbytečně v teple.
Bazalka – bylinka, která je jako stvořená při přípravě italských pokrmů, kde vždy jasně vynikne její chuť. U vás doma se jí bude dařit na teplém a slunném místě, ráda má také pravidelnou ale ne přehnanou zálivku. Lístky je dobré trhat vždy z vrchní části, čímž dosáhnete, že se vám bude hezky větvit.
Šalvěj – velmi pronikavě vonící rostlinka, která vám z domu odplaší nechtěný hmyz. Na oplátku jí věnujte teplé místo a spíše suchou půdu, takže není potřeba přílišné zálivky a dařit se jí bude spíše v teplejších podmínkách.
Meduňka – dokonalá letní bylinka, která se spolu s mátou perfektně hodní při přípravě nápojů a podobných věcí. Úspěch jí zajistíte v polostínu s pravidelnou zálivkou. Tato rostlinka totiž miluje vlhkou půdu.
Oregano – oregano, další z bylinek dokonale se hodících k oblíbené italské kuchyni. Tato však vyžaduje především lehkou zeminu, společně s drenáží v květináči, aby nedošlo k uhnití kořenů. Zálivka musí být pravidelná, ale s mírou.
Rozmarýn – další velmi vonná bylinka, která má ráda stále vlhkou půdu a dobře se ji zadaří na světlejším místě. Odměnou vám bude již slibovaná krásná vůně a mnohem méně hmyzu, který bude odpuzovat.
Tymián – bylinka, která se v domácnosti rozhodně neztratí a má značně široké využití. Pro svou prosperitu potřebuje stále vlhkou půdu, ale s dobrým odtokem, aby jí nehnily kořeny, a také vyžaduje zvýšenou vlhkost okolí, což můžete zařídit pravidelným mlžením.
Máta – jedna z nejoblíbenějších bylin, která potěší nejen svou vůní, ale také chutí, která v letním nápoji dokonale osvěží. Aby se jí však dařilo a měla krásné velké listy, potřebuje světlé místo, a především pravidelnou zálivku.
Všeobecná starostlivost o bylinky
Když už máte doma některé z bylin, ať už výše zmíněné nebo dokonce jiné, důležité je se o ně poctivě starat podle jejich potřeb. Některé nároky ale mají všechny stejné, a těmi jsou například kvalitní půda, která je určená pro bylinky, pravidelné zálivky a hnojení. Musíte je také kontrolovat, zda nejsou napadené škůdci, nebo nemocí či jinak poškozeny.
V případě poškození listu jej jednoduše odstraňte, ať může rostlinka věnovat energii těm zdravým. V případě nemoci nebo výskytu škůdce je důležité včas jednat, poškozené části odstranit a ošetřit rostlinku potřebným postřikem. Nezapomínejte také na dostatek světla, protože v úplné tmě se nedaří ničemu a také na láskyplné zacházení, které potřebuje vše živé. Jen tak se vám totiž vše vrátí zpět.