Zápach, plíseň i nahromaděná špína: Pračku efektivně vyčistí šálek octa

Pokud chcete vyčistit svou pračku opravdu perfektně, nemusíte se spoléhat na drahé čističe – ocet ji skvěle propláchne i vydezinfikuje.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Stálá vlhkost a teplo uvnitř pračky vytvářejí ideální podmínky pro vznik plísní a hniloby. Kromě toho se v ní mohou podle webu Today časem hromadit žmolky, zbytky mýdla a nahromaděné nečistoty z vašeho prádla. Chcete-li zajistit, aby vaše pračka i nadále fungovala efektivně a udržovala vaše oblečení čisté, je nezbytné ji pravidelně čistit, což potvrzuje i web ArchitecturalDigest.

Metoda čištění pračky octem

K účinnému vyčištění pračky můžete použít kombinaci octa, jedlé sody a kyslíkového bělidla. Postupujte podle následujících kroků:

  • Bílý ocet
  • Jedlá soda (já používám tu, kterou běžně přidávám do těsta)
  • Kyslíkové bělidlo
  • Měkký hadřík
  • Kartáč
  • Malá miska nebo hrnek

Začněte čištěním vnější části pračky. Namíchejte roztok vody a prostředku na mytí nádobí a měkkým hadříkem otřete povrch pračky včetně ovládacího panelu a knoflíků. Tím odstraníte veškeré nečistoty a špínu, které se na vnější straně nahromadily.

Pokud vás trápí plíseň v pračce, tak vyzkoušejte několik ověřených triků iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud je pračka znečištěná, nikdy vám neposkytne dokonale vyprané prádlo – naučte se ji vyčistit obyčejným octem

„Těsnění dvířek a přihrádka na prací prostředek jsou častým místem vzniku plísní a hub,“ radí také čtenářka Romana H. Litoměřic. „Chcete-li tato místa vyčistit, vytvořte slabý roztok vody a prostředku na mytí nádobí a pomocí kartáče nebo starého zubního kartáčku vydrhněte viditelné zbytky. Opláchněte vodou, abyste roztok mycího prostředku dobře odstranili.“

Dokonalý pomocník pro praní se celou dobu skrýval v lékárně: Pár tablet v bubnu pračky dokáže zázraky, prádlu vrátí dávno ztracenou bělost

Pomůže pasta ze sody a octa

Smíchejte 1/4 šálku jedlé sody se stejným množstvím vody a vytvořte pastu. Tuto pastu rozetřete na vnitřní povrch pračky a věnujte zvláštní pozornost místům s viditelnou plísní nebo nečistotou. Po nanesení vezměte ještě 2 šálky octa a nalijte je přímo do bubnu. Nakonec nastavte pračku na běžný prací cyklus. Po prvním praní odstraňte veškeré zbytky pracího prostředku nalitím kyslíkového bělidla do přihrádky na prací prostředek. Zvolte krátký prací cyklus s teplotou vody mezi 40 až 60 stupni Celsia a aktivujte možnost extra máchání.

Pokud se čas od času potýkáte s nepříjemně obarveným prádlem, naučte se do pračky preventivně přidávat docela obyčejné bobkové listy iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud chcete vyčistit svou pračku opravdu perfektně, nemusíte se spoléhat na drahé čističe – ocet ji skvěle propláchne i vydezinfikuje

Tento krok zajistí důkladné vyčištění vnitřních součástí. A úplně na závěr spusťte závěrečný cyklus máchání bez jakýchkoli čisticích prostředků, abyste se ujistili, že jsou z pračky všechny nečistoty zcela odstraněny všechny zbytky. Po dokončení čisticího cyklu otřete vnitřní prostor pračky čistým vlhkým hadříkem a máte hotovo. Podle redakce Chalupáři-Zahrádkáři stačí po této důkladné údržbě poté používat už jen ocet (asi jednou za měsíc). Vyzkoušet ale můžete i naše další osvědčené domácí postupy.

Jak často čistíte svou pračku vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články