Podzimní pěstování kopru: Jde to snadno i na parapetu, sklízet můžete už za měsíc

Kopr patří mezi opravdu nenáročné bylinky – dařit se mu bude i na parapetu, aniž by potřeboval jakkoliv přehnanou péči.

Pěstování kopru je hračka: V září vysijete, a za pouhé 3 týdny sklízíte i Zdroj fotografie: Netha Hussain / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Čerstvé bylinky jsou podle webu Semena v kuchyni poklad. To ví každý zkušený kuchař. V létě to není takový problém, zaběhnete na zahrádku nebo balkón, na trh nebo do obchodu. S chladným počasím se však čerstvé bylinky stávají problémem. Venkovní pěstební prostory jsou už pasé a v obchodech velký výběr nebývá, navíc jsou neúměrně drahé. Pokud však máte alespoň okno s vnitřním parapetem, nemusí být tak zle, jak píše web iReceptář – například kopr totiž na něm vypěstujete opravdu snadno.

Vsaďte na běžný parapet

Ano, tento malý kousek prostoru bývá často nevyužit a jen z něj otíráte prach. Zkuste jej tentokrát zaplnit truhlíky nebo květináči s bylinkami. Příkladem může být třeba kopr. „Jeho pěstování je snadné, roste rychle a když ho na podzim nasejete, budete mít při správné péči úrodu celou zimu,“ napsala nám čtenářka Radka K. z Loučně. Nejprve si připravte:

  • čisté květináče nebo truhlíky
  • drenáž (u samozavlažovacích truhlíků není potřeba)
  • univerzální substrát nebo speciální substrát na bylinky
  • semínka kopru nebo jiné bylinky

Nezapomeňte na správnou přípravu

Na dno truhlíků nebo květináče dejte asi 3 cm drenáže. Můžete použít kamínky, štěrk, střepy hliněných nádob nebo speciální materiál jako je keramzit, seramis či perlit. Drenáž je důležitá zejména pokud zaléváte do misky pod pěstební nádobou nebo když máte velmi jemný substrát, který ucpává odtokové otvory. Zbytek nádoby vyplňte substrátem zhruba 2 cm pod okraj a prolijte vodou, až vyteče spodem. Do substrátu udělejte mělké drážky (například prstem nebo klacíkem či špičkou lopatky)

Ani v polovině podzimu ještě není pozdě na to vypěstovat si některé bylinky – skvěle vám poroste třeba chutný kopr iZdroj fotografie: Depositphotos
Ani v polovině podzimu ještě není pozdě na to vypěstovat si některé bylinky – skvěle vám poroste třeba chutný kopr

Do rýh nasejte kopr či jinou bylinku (hustota výsevu bývá popsána na sáčku se semeny). Semínka zasypte substrátem a ještě trochu pokropte vodou (použijte jemný kropáč, abyste semínka nevyplavili). Truhlík či květináč zakryjte potravinovou fólií a přesuňte jej do teplé místnosti. Teplo pomůže klíčivosti semen. Počkejte zhruba týden, než rostlinky vyklíčí a pak truhlík přesuňte na parapet. Fólii odstraňte a podle potřeby zalévejte, jak Chalupáři-Zahrádkáři radili už dříve.

Výsev předklíčených semínek

Co zasadit v srpnu a sklidit před prvním mrazem: Od kopru a petržele po ředkev a špenát

Tipy pro pěstování kopru

Kopr bude nejlépe prosperovat na jižním okně, kam často dopadá sluneční svit. Na severním okně na něj půjde chlad a to by jej mohlo zahubit. Pokud nemáte jiné okno než severní, pomozte bylinkám umělým osvětlením. To umístěte nad truhlík ve výšce 50 až 60 cm. Nezapomínejte zalévat a pak už jen počkejte na první sklizeň – ta může přijít už za měsíc. A na co křehké lístky použít? Vyzkoušet můžete třeba mé oblíbené sendviče s lososem a koprem. Budete potřebovat:

  • tenké krajíčky tmavého chleba
  • čerstvý sýr typu žervé
  • plátky uzeného lososa
  • jemné lístky kopru
Proč pěstovat kopr na parapetu iZdroj fotografie: Pixabay
Kopr patří mezi opravdu nenáročné bylinky – dařit se mu bude i na parapetu, aniž by potřeboval jakkoliv přehnanou péči

Krajíčky chleba potřete čerstvým sýrem a poklaďte je plátky uzeného lososa. Vše posypejte koprem. Dobrou chuť! A v redakci Chalupáři-Zahrádkáři jsme úspěšně vyzkoušeli i microgreens a rozhodně je také doporučujeme.

Jaké bylinky pěstujete přes zimu na parapetu vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články