Na podzim zakoření každá růže, pomůže jí k tomu úplně obyčejná voda

Namnožte si snadno svou oblíbenou růži. Odeberte řízky právě teď a na jaře bude květina připravená k zasazení v zahradě.

Podzimní prořezávání využijte k množení růží řízkováním i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Ve světě květin platí růže za královnu krásy a elegance. Existuje nespočet kultivarů s květy různých tvarů a barev. Pokud si chcete svou oblíbenou odrůdu vysadit na více místech nebo se o ni podělit se sousedem, pak vězte, že množení růží metodou řízkování není tak obtížné, jak se na první pohled může zdát – mluví ze mě vlastní zkušenost. Podle webu TomatHouse s výjimkou čajové růže takto namnožíte jakoukoliv odrůdu.

Množení růží začíná správným řízkem

Klíčem k úspěšnému množení růží je správně odebraný řízek, například z podzimního prořezávání, kterému jsme se na webu Chalupáři-Zahrádkáři věnovali nedávno. Řízek musí pocházet ze zdravé a silné rostliny. „Ideálně aby měl mít alespoň 0,5 cm v průměru a 15 až 25 cm na výšku. Musí také mít nejméně tři vyvinuté pupeny,“ vysvětluje letitý pěstitel růží, pan Miroslav S. z Říčan. Z řízku odstraňte květ a listy. „Nahoře ho seřízněte vodorovně a dole pod úhlem 45 stupňů, tak vznikne víc místa, kudy bude rostlina přijímat živiny,“ dodává pěstitel.

Množení růží usnadní stimulátory

Odebrané řízky nechte kořenit ve vodě. Předtím se však vyplatí ošetřit je stimulátorem, který zabrání jejich zahnívání a popožene rostlinu ve vypouštění kořenů. Ten můžete buď zakoupit v zahradnictví, nebo použít některou z domácích metod. Web iReceptář radí domácí stimulátor z kvasnic. V jednom litru odstáté vody rozpusťte 100 gramů čerstvého nebo lžičku sušeného droždí a řízky do roztoku na dva až tři dny ponořte. Poté je opláchněte a nechte dále kořenit v čisté vodě, kterou pravidelně vyměňujte.

Žluté stuhy na růže se vyplatí uvázat už na počátku jara

Vhoďte pod růže manganistan, díky němu přežijí zimu jedna báseň

Zakořeněné řízky zasaďte do květináče

Další krok množení růží nastává v okamžiku, kdy řízky vypustí kořeny – je čas přesadit je do květináče se substrátem. „Zapíchněte je mírně na šikmo, na hloubku zhruba 3 cm. Na povrchu ať zůstanou jen jeden až dva pupeny,“ radí dále pan Miroslav. Vývoj rostlinám usnadníte, přikryjete-li je seříznutou PET lahví, která poslouží jako miniaturní skleník. Umístěte je na světlé místo s teplotou mezi 20 a 25 °C. Pravidelně skleníček větrejte a až růže vypustí lístky, odstraňte ho. Zalévejte jen vlažnou a odstátou vodou.

Klíčem k úspěchu je správně odebraný řízek z mateční rostliny iZdroj fotografie: Pxhere
Klíčem k úspěchu je správně odebraný řízek z mateční rostliny

Čas zasadit růže v zahradě

V dubnu až květnu nastává čas sazenice zasadit na stálé místo v zahradě. Chalupáři-Zahrádkáři v minulosti poradili, jak vybrat nejvhodnější stanoviště a jakým chybám se nadále při pěstování růží vyvarovat. Zeminu před výsadbou smíchejte s kvalitním kompostem nebo dobře vyzrálým hnojem. Růže jsou náročné na živiny, dbejte tedy na správné hnojení. V redakci Chalupářů-Zahrádkářů se nám osvědčil kávový lógr a droždí.

Jak probíhá množení růží řízkováním

Jaké rostliny řízkujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články