Zimní měsíce jsou náročné nejen pro lidi, ale také pokojové rostliny – orchideje obzvlášť. Proto nezapomínejte ani na takové detaily, jako je kvalita vody.
Svébytné orchideje, královny mezi pokojovými rostlinami, potřebují specifickou péči, a to zejména v zimě, kdy přecházejí do fáze vegetačního klidu. V chladnější části roku vyžadují velkou míru ohleduplnosti a na jejich kondici se podepíše každičký detail. Zvýšenou pozornost věnujte tomu, jak a čím je zaléváte a hnojíte. Květiny se vám za takovou péči odvděčí bujným růstem a bohatým kvetením.
Pozor na výkyvy teplot a průvan
Jestliže něco dokáže v zimě orchideje skutečně potrápit, pak jsou to teplotní výkyvy, průvan a přílišné chladno. Pokud se chystáte místnost větrat, nezapomeňte předtím rostliny přendat z parapetů na jiné místo, aby je neofouklo. Já je však každoročně stěhuji na místa, kde nevětrám a kde mají více denního světla. Web iReceptář také radí vložit pod květináč s orchidejí polystyren, který ho odizoluje od studeného parapetu.
Zalévání a hnojení orchideje se v zimě liší
V zimě byste více než kdy jindy měli dbát na správné zalévání orchidejí – respektive to s ním nepřehánět, naopak na jeho frekvenci ubrat. Zatímco od jara do podzimu je ideální orchideje zalévat jednou za týden, v zimním období stačí jednou za deset až čtrnáct dní. Řiďte se stavem substrátu – před zálivkou by měl být zcela vyschlý. Naopak ale rostliny ocení pravidelné rosení listů, neboť suchý vzduch ve vytápěných místnostech jim dává zabrat.
Rozhodující je také kvalita vody. Zapomeňte na chlorovanou a tvrdou vodu z vodovodu, která květinám spíše ublíží. Pakliže nemáte jinou možnost, než je voda z kohoutku, nechte ji alespoň několik hodin odstát. Ideální je však pro rostliny měkká dešťovka. V zimě, kdy ji nemůžu zachytávat do sudu pod okapem, místo ní sbírám sníh. Ten nechám doma rozpustit a ohřát na pokojovou teplotu a orchideje zaliju jako obvykle. Více jsme se na webu Chalupáři-Zahrádkáři o zalévání orchidejí rozepsali zde.
Vhodná hnojiva pro orchideje v zimě? Banán a cibule
Pokud chcete těmto exotickým květinám v zimě přeci jen trochu přilepšit, pamatujte, že hnojiva v tomto období by měla být bohatá na draslík a fosfor a naopak by neměla obsahovat mnoho dusíku. Takové podmínky splňuje domácí přírodní hnojivo z banánových slupek, o jehož výrobě již Chalupáři-Zahrádkáři v minulosti psali. Užitečným kuchyňským odpadem je i kávová sedlina, která substrát v květináči okyselí, radí web Dům a Zahrada.
Stejně dobře poslouží i roztok z cibulových slupek, které obsahují živiny jako draslík, hořčík či železo a vitamíny E a C. Mají také antibakteriální a protiplísňové účinky. Jak na jeho výrobu, nám prozradila paní Radka T. z Kroměříže: „Sklenku cibulových slupek povařím 5 minut v 1,5 litru vody. Nakonec jen scedím a rostliny zaliju. Dělám to tak jednou za měsíc a orchideje kvetou skoro celý rok.“ V redakci Chalupářů-Zahrádkářů se nám kromě cibule osvědčil i česnek.