Nedovolte, aby vám cenné teplo utíkalo stěnami ven – místo toho ho doma zadržte alobalem vloženým za topení.
V honbě za teplem v chladných měsících se často střetává touha udržet si útulný domov s obavami z rostoucích účtů za vytápění. Dosáhnout příjemného bydlení, aniž by to zruinovalo rodinný rozpočet, je však podle webu iReceptář zcela možné a překvapivě to nevyžaduje nijak velké finanční investice ani rozsáhlé časové závazky. Tajemství spočívá ve využití docela obyčejného kuchyňského pomocníka – alobalu.
Jak zateplit domov alobalem
Pozornost vyžadují zejména zdroje vytápění, a to zejména ty, které jsou umístěny podél vnějších stěn. Rychlým řešením je použití hliníkové fólie nenápadně umístěné za radiátory. Tento jednoduchý zásah přesměruje teplo do místnosti, místo aby unikalo přes zeď, a maximalizuje tak účinnost vašeho topného systému.
Ovšem web Zdravé-Bydlení doporučuje jako účinnější řešení speciální reflexní fólii. Ta je však samozřejmě o něco dražší. Díky topení si můžete zároveň svůj domov i krásně osvěžit a provonět. Chalupáři-Zahrádkáři k tomuto účelu doporučují použité čajové sáčky nebo mandarinkovou kůru (tu si tak zároveň můžete nasušit k dalšímu použití).
Chytré použití koberců
Snad v každé domácnosti se nachází jeden podceňovaný zdroj vhodný k zateplení – skromný koberec. Jeho schopnost izolovat místnost je srovnatelná se skelnými vlákny. Pozoruhodné je, že z hlediska tepelné izolace funguje desetkrát lépe než samotná podlaha. Ale zakrytí celých podlah není třeba. Stačí vsadit na strategické umístění koberců (nejlépe na vysoce frekventovaných místech), kde dokážou účinně zahřát vaše nohy a zvýšit tak tepelný komfort v domácnosti klidně i o několik stupňů.
S dalším tipem se svěřil čtenář Marek K. z Brandýsu nad Labem. „Okna často slouží jako primární vstupní místo studeného vzduchu – to je zkrátka fakt. Nápravy tohoto problému lze dosáhnout aplikací bublinkové fólie nebo izolační fólie na okna, čímž se sníží tepelné ztráty o 20 % až 50 %. Volba bublinkové fólie s většími bublinami umožňuje větší propustnost světla a zároveň zachovává teplo,“ radí všem, kdo chtějí ušetřit.
Pozor na únik tepla dveřmi
Spodní část dveří často mívá mezery, které dovnitř pouští chladný průvan. Napravte to použitím smotaných ručníků nebo ještě lépe nalepením těsnění, což je jednoduchá, ale působivá pomůcka, která se přizpůsobí každé velikosti dveří a účinně brání pronikání chladného vzduchu. Já si ho zvládla nalepit sama, takže vy to určitě zvládnete taky.