Dřevěný popel rozhodně není odpad, který by patřil do popelnice – obsahuje totiž řadu cenných látek, které rostliny doslova milují.
Výživa zahrady dřevěným popelem se opět vrací na výsluní – a není divu. Tento prastarý postup, který je v moderním zahradničení často opomíjen, v sobě skrývá celou řadu výhod, jak informuje web iReceptář. A vaše rostliny se vám za tuto péči rozhodně odvděčí.
Přínos popela pro rostliny
Ukrývá v sobě množství živin, které jsou důležité pro silný růst rostlin. V jeho složení se nacházejí důležité minerální látky:
- Fosfor, který stimuluje kořeny a je nezbytný pro zdraví rostlin.
- Draslík, který podporuje proces fotosyntézy, bez něhož rostliny nemohou prospívat.
- Vápník, který neutralizuje kyselé pH půdy.
- Hořčík, který ovlivňuje růst.
Většina zahrádkářů se k jeho použití uchyluje na podzim, ale není třeba čekat celou sezónu, abyste mohli využívat jeho výhod. „Díky svým vlastnostem totiž dřevěný popel pozoruhodně zvyšuje odolnost rostlin proti mrazu a zvyšuje jejich odolnost proti chorobám a škůdcům. Kromě toho zlepšuje chuť, strukturu a vůni pěstovaného ovoce a zeleniny. Proto je nezbytné posypat jím okolí rostlin ještě teď,“ píše čtenář Miroslav N. z Bílčice.
Které rostliny popelem hnojit
Podle webu AkčníCeny prospěje dřevěný popel zejména rostlinám, které preferují zásadité půdní podmínky. Mezi ty běžně pěstované patří např:
- ovocné stromy a keře (rybíz, angrešt).
- balkonové květiny (mj. fuchsie, muškáty).
- většina druhů zeleniny (například rajčata, papriky, okurky, mrkev, petržel, cibule, pórek, salát a další).
Kromě sypání popela na záhony se však nabízí i další možnost. Mnoho rostlin je totiž potřeba přes zimu zalévat (samozřejmě výhradně v bezmrazých dnech). Místo obyčejné zálivky však můžete využít výluh z popela (nechte ho vylouhovat 24 hodin nejlépe v dešťové vodě). Díky tomu své zahradě dodáte cenné živiny v té nejlépe dostupné formě. Chalupáři-Zahrádkáři radili už dříve, že z ovocných keřů tuto péči na podzim ocení hlavně rybíz a angrešt. S péčí o zahradu vám může pomoci i shrabané listí a tráva.
Jak jinak lze dřevěný popel využít
Já dřevěným popelem také obohacuji kompost. Díky tomuto postupu odpadá nutnost rozvážet ho na různé plochy zahrady, protože díky kompostu se nakonec dostane úplně ke všem. Zima navíc vybízí i k jeho použití na zledovatělé chodníky a cesty.