Šišky strčte do trouby, lepší přírodní osvěžovač vzduchu byste hledali jen těžko

Šišky nejsou jen velmi dekorativním darem přírody – pokud jim věnujete tu správnou péči, mohou vám pomoci i v domácnosti.

i Zdroj fotografie: Tigerente / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Šišky jsou často ceněny milovníky podzimu pro své dekorativní vlastnosti. Spolu se suchým listím krásně zdobí mísy nebo sklenice a dodávají našim domovům nádech přírody. Tyto malé zázraky však mají mnohem širší využití. Podle webu Genialne je například můžete proměnit ve velmi účinný přírodní osvěžovač vzduchu.

Výroba osvěžovače vzduchu z borových šišek

Pro výrobu osvěžovače vzduchu je nejprve nutné šišky důkladně vysušit. Vložte je do trouby předehřáté na teplotu maximálně 100 °C a nechte je tam 20 až 30 minut. Během této doby pravidelně kontrolujte, zda je vše v pořádku, protože šišky a jejich pryskyřice mohou být hořlavé. Nechte šišky vychladnout a poté připravte směs vonných olejů. V lahvičce s rozprašovačem smíchejte 2 až 3 polévkové lžíce oleje s několika kapkami oblíbeného esenciálního oleje. Vše důkladně promíchejte.

Jakmile šišky vychladnou, vložte je do stahovacího sáčku a důkladně je postříkejte připravenou směsí. Sáček uzavřete a odložte na několik dní, nejlépe na tmavé místo. Po uplynutí určené doby bude váš přírodní osvěžovač vzduchu připraven. Vyjměte šišky a rozprostřete je po bytě, abyste si mohli vychutnat jejich příjemnou vůni.

Jak použít šišky k dekoraci

Chcete si být jistí, že v šiškách nezůstal žádný hmyz ani patogenní zárodky? V takovém případě doporučuje web InStory trochu upravit postup. Po přinesení šišek domů je vložte do trouby na plech vyložený pečicím papírem. Nastavte troubu na 160 °C a pečte je asi hodinu. Po upečení je nechte vychladnout při pokojové teplotě. Chalupáři-Zahrádkáři doporučují i výrobu osvěžovače z pomeranče nebo z již nepotřebné mandarinkové kůry.

Domácí pěstování vánočního stromku udělá radost a ušetří mnoho peněz: Začít se dá od obyčejné šišky, kupované stromky se mu nemohou vyrovnat

Další využití borových šišek

Ale výrobou osvěžovače využití šišek nekončí. Naše čtenářka Šárka V. z Osoblahy je doporučuje použít jako přírodní detektory vlhkosti. „Šišky se otevírají v suchém prostředí a zavírají ve vlhkém prostředí, takže jsou přirozenými detektory vlhkosti. Umístěním šišky na balkon nebo venkovní parapet okna můžete předvídat přicházející srážky.“

Pokud si v lese nasbíráte přírodní šišky, nemusíte se je využívat jen jako krásnou dekoraci – promění se i v přírodní osvěžovač. iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud si v lese nasbíráte přírodní šišky, nemusíte se je využívat jen jako krásnou dekoraci – promění se i v přírodní osvěžovač

Já je zase používám jako indikátory vlhkosti. Jednoduše je vložím do každého květináče. Když půda vyschne, šiška se otevře a signalizuje, že je čas rostlinu zalít. A hodí se také jako doplněk mulče pro kyselomilné rostliny, jako jsou hortenzie, magnólie nebo jehličnany. Nepoužívejte je ovšem jako samostatný mulčovací materiál, protože neposkytují dostatečnou izolaci proti nízkým teplotám a silnějšímu mrazu.

Jak využíváte šišky při péči o svou domácnost či zahradu vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články