Bobkový list není jen skvělou kuchyňskou ingrediencí, výborně vám dokáže pomoci i při údržbě vaší domácnosti a speciálně toalety.
Nepříjemné pachy v koupelnách nebo na toaletě mohou přetrvávat i přes důkladné čištění opravdu dlouho. Mnozí se v boji proti tomuto problému uchylují k nákupu drahých chemických roztoků. Existují však tradiční metody, které nejenže stojí méně, ale také se ukazují jako velmi účinné – pomoci vám může třeba bobkový list.
Sáček s bobkovým listem
Vezměte několik bobkových listů, vložte je do látkového sáčku nebo pytlíku a vše pevně uzavřete, jak radí web Banana-Socks. Tento sáček zavěste na vhodné místo na toaletě nebo jej umístěte na poličku. Vůni můžete umocnit tím, že do sáčku spolu s bobkovými listy přidáte další aromatické bylinky nebo ho lehce postříkáte libovolným esenciálním olejem.
Pálení bobkových listů také pomůže
Pro tuto metodu vyberte vhodnou nádobu a vložte do ní jeden nebo více bobkových listů. Zapalte je, přičemž dbejte na to, aby spíše doutnaly než hořely plamenem. Mějte však na paměti, že aroma může být poněkud specifické, takže tato metoda není vhodná pro každého. Můžete si však být jistí, že nepříjemné pachy se na dlouho odporoučí. Pro ještě lepší účinek můžete vsadit i na sůl, šikovně použitou zubní pastu nebo docela obyčejnou mouku, a to podle návodů prověřených redakcí Chalupáři-Zahrádkáři.
Další metody aplikace bobkových listů
Web Zahrada.Firenews pak doporučuje ještě další možnost. Pro bohatší vůni připravte odvar z bobkových listů, skořice a hřebíčku. Namočte do tohoto odvaru bavlněné kuličky nebo kousky látky a umístěte je do rohů toalety. Krásně ji provoní. A vyzkoušet můžete i výrobu domácího oleje – stačí nechat sušené bokové listy vylouhovat v tom slunečnicovém nebo řepkovém po několik dní. Následně jednu lžičku oleje rozřeďte ve 250 ml vody a použijte jako osvěžovač toalety. Vydrží opravdu velmi dlouho.
S dalším využitím bobkového listu nám poradila čtenářka Petra K. z Potštátu. „Odvar z bobkového listu používám i jako hnojivo pro rostliny. 5 bobkových listů 20 minut povařím v 500 ml vody. Následně tekutinu naředím na 10 litrů a používám jako zálivku. Jednou za měsíc to všem mým pokojovým rostlinám bohatě stačí.“ A já doplním, že podobné hnojivo používám rovněž, ale v případě kaktusů a sukulentů ho ředím ještě na polovinu. Vyhnu se tak problémům s možným přehnojením, což jim nesvědčí.