Když praská kůra u ovocných stromů: Bez zásahu můžete přijít o úrodu v příští sezóně

Mrazovým trhlinám v kůže stromů lze zabránit prostřednictvím účinného nátěru, ale přidat byste měli i další účinná opatření.

Bělení stromů na podzim: Vápno a síran měďnatý pomohou i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zdravotní stav a produktivita ovocných stromů do značné míry závisí na stavu jejich kmenů. Těm je třeba věnovat pozornost zejména na podzim, tedy ještě před tím, než udeří ty největší mrazy. Ale jen použití obyčejného bělidla nestačí, jak informuje web ZahrádkářskáPoradna.

Jak pečovat o zdraví stromů

Po sklizni proveďte důkladnou prohlídku stromů a věnujte velkou pozornost zejména kůře. Pátrejte po tom, zda se na ní nevyskytují praskliny nebo poškození. Tyto praskliny mohou způsobit, že strom bude náchylný k napadení chorobami a škůdci, což může ohrozit úrodu v následujícím roce. A co si počít ve chvíli, kdy je objevíte? Velmi účinným řešením pro ošetření prasklin kůry je směs kravského hnoje a dřevěného popela. Smíchejte tyto složky v poměru 1:1 a přidejte malé množství vody, abyste vytvořili pastu.

Tuto pastu naneste na trhliny, čímž je utěsníte. Pokud kravský hnůj nemáte, může vám jako náhrada posloužit směs hlíny a dřevěného popela. Nezáleží na tom, kterou z těchto dvou směsí si vyberete, působí totiž velmi podobně. Před použitím jakéhokoli roztoku je však vždy nutné postižené místo na kůře vydezinfikovat. Můžete použít například vápno nebo přípravek Bordeaux z obchodu. Nic jiného není třeba.

Prevence mrazových trhlin

A co dělat, aby mrazové trhliny nevznikaly? Především se vyvarujte se nadměrnému hnojení stromů na podzim, jak radí web iReceptář. Nadměrný přísun živin v tomto období totiž může stimulovat pozdní růst, čímž se stromy stávají náchylnějšími k poškození mrazem. Mladé stromky se při výsadbě snažte umístit tak, aby měly oporu v kůlu na jižní straně. Tato orientace je pomáhá chránit před extrémními povětrnostními podmínkami.

Podzimní bělení ovocných stromů je zapomenutou technikou, která však přináší značné výhody. Úroda bude několikanásobná

A dejte pozor i na jejich tvarování, jak radí zahradník Robert N. z Frýdku-Místku. „Nechte stromy přirozeně růst, pokud to jen trochu půjde, a zachovejte jejich původní větvení, které jim poskytuje částečný stín a ochranu kmene v zimě. Alternativou je výsadba stromů vedle vysokých trvalek nebo keřů, které jim také dokážou poskytnout ochranu.“

Čím v letošním roce zahradníci bělí stromy iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud chcete své ovocné stromy ochránit před útokem zimy, měli byste se právě teď postarat o nabílení jejich kmenů a spodních větví

Kdy bělit stromy v zahradě

A zapomínat byste neměli ani na staré dobré bělení – to mi vždy vštěpovala moje babička, a já jí musím dát za pravdu. A kdy ho provádět? Vždy říkala, že nejlépe začátkem jara, tedy přibližně v únoru nebo březnu, a to samozřejmě v závislosti na povětrnostních podmínkách. A hodí se úplně pro všechny stromy, jak jsme na magazínu Chalupáři-Zahrádkáři psali nedávno. A vyzkoušet můžete i osvědčenou variantu se síranem měďnatým.

Jak stromy ve své zahradě chráníte před zimou vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články