Čajový sáček nevyhazujte, pomůže jako dezinfekční prostředek

Abyste v domácnosti minimalizovali produkci nejrůznějšího odpadu, naučte se znovu využívat věci, které by jinak skončily v koši.

Proč si vzít k ruce čajový sáček i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Čaj, nápoj, který si lidé po celém světě oblíbili pro jeho chuť a zdraví prospěšné účinky, se často používá opravdu jen k pití. Ale to je škoda, protože i vylouhované čajové lístky mohou mít podle webu Čajová-Zahrada ještě mnoho zajímavých účinků a využití.

Boj proti zápachu a dezinfekce odtoků

V kuchyni a koupelně se hromadí nepříjemné pachy a v odtocích se množí bakterie. V zanedbaném potrubí se často hromadí mastnota, zbytky mýdla a vodní kámen, což vede k nepříjemným zápachům. V boji proti těmto problémům však přicházejí na pomoc právě použité čajové sáčky. Stačí je přes noc položit na odtok a máte vystaráno.

Lesk povrchů a čištění skla

Překvapivě může vlhký čajový sáček udělat zázraky i při čištění skleněných povrchů. Ať už se jedná o zrcadla, okna nebo sklenice, třísloviny v něm obsažené vám mohou pomoci odstranit šmouhy od otisků prstů a odolné mastné skvrny. Třením použitého čajového sáčku o problematická místa a následným otřením povrchu papírovou utěrkou lze obnovit lesk a čistotu jakéhokoli skla, a to prakticky bez námahy.

Čajový sáček je pro zahradu hotovou záchranou: Je perfektním hnojivem, pomocníkem na kompostu a ochráncem růží

Zbytky čaje mohou navíc pomoci při čištění kuchyňského náčiní ve dřezu. Jejich mírná abrazivní povaha může pomoci při odstraňování špíny a odolných skvrn z kuchyňského nádobí, aniž by způsobily poškrábání – stačí je prostě použít místo houbičky. Zaschlé nádobí pak namočte do vody, do které jste jeden nebo dva tyto pomocníky přidali a uvidíte, že po hodině až dvou pustí i ta nejodolnější připálená a připečená špína.

Oživení zapáchajících bot a osvěžení koberců

Další použití čajových sáčků nabízí web PrimaNápady. Navrhujte vysušené čajové sáčky vložit dovnitř bot a nechat je tam přes noc. Přirozené deodorační vlastnosti čaje dokážou nepříjemný zápach pohltit a zanechat vaši obuv druhý den příjemně svěží zkušenosti s tímto druhem použití jsme na magazínu Chalupáři-Zahrádkáři také popsali. A jako bonus se tento běžný domácí odpad hodí i při údržbě koberců.

Proč dávat použité čajové sáčky do dřezu iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby byla vaše domácnost vždy perfektně čistá a svěží, nemusíte utrácet v obchodech za drahé prostředky – vystačíte si s odpadem

Po usušení použité čajové sáčky jednoduše rozřízněte a obsah vysypte do misky s jedlou sodou. Směs nasypte na páchnoucí nebo znečištěné místo, lehce ji zastříkněte vodou, nechte ji 20 minut působit a poté vše důkladně vyluxujte. „Jedlá soda zachycuje nečistoty a dezinfikuje, a čaj pohlcuje pachy a zanechává koberec svěží, už nikdy tak nebudete muset používat žádný čistič na koberce z obchodu,“ potvrzuje zkušenosti s tímto řešením paní Jana N. z Teplic. Ještě vám to nestačí? Naše redaktorka Kateřina Dlubalová dokáže sáčky provonět byt.

Jaké využití jste použitým čajovým sáčkům našli vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články