Tradice zakopávání rybí hlavy pod zahradní jablůňku na Štědrý den je v našich končinách rozšířená už od pradávna. Měla stromku zajistit hojnou úrodu v následujícím roce. Možná vás však překvapí, že nejde jen o lidovou pověru, ale o ověřený postup doporučovaný zahradníky. A díky nám máte dnes jedinečný tip na to, jak si zdvojnásobit úrodu bez jakékoliv nutné investice.
Rybí hlavy patří zásadně ke kořenům
Nezáleží na tom, zda chcete zvýšit plodnost svých zeleninových záhonků, ovocných stromů nebo jen podpořit krásu svých okrasných záhonků. Všude tady se rybí hlavy hodí. A k tomu, aby ze sebe vydaly jen to nejlepší, potřebují pouze jediné; zakopání až ke kořenům rostlin. Budete překvapeni, ale naše flóra toto hnojivo opravdu miluje.
A nezáleží na tom, zda využijete opravdu pouze odpadní hlavu nebo se rozhodnete vzít několik podměrečných kousků, nasekat je na části a věnovat svým zeleným kráskám. Výhod načerpáte v obou případech úplně stejně. Z čistě praktického hlediska však doporučujeme spíše rybí hlavy, rozkládají se totiž pomaleji a zásobují tak půdu živinami déle. A na co se můžete po zakopání rybích hlav na záhonky těšit?
Odpad plný užitečných látek
Pokud bychom rybí těla podrobili chemické analýze, zjistili bychom, že obsahují velké množství dusíku, fosforu a vápníku. Tedy přesně těch minerálů, kterých si rostliny při svém růstu a vývoji tolik cení. Ne nadarmo je běžně v zahradnictvích k dostání také rybí moučka, kterou někteří zahradníci používají mnohem raději kvůli snadnější manipulaci.
Nápad vlastně pochází tak trochu od Japonců. O nich je známo, že jako hnojivo používali minimálně už od počátku minulého století. A není se čemu divit, ryb měli totiž obyvatelé tohoto ostrovního státu vždycky dostatek, ovšem o minerálních hnojivech se to dlouho říct nedalo. Jednoduše tak spojili příjemné s užitečným a naučili to celý svět.
Zápach rybích hlav odradí krtky a další havěť
Nebojte se, vy ho při práci na záhoncích jistě neucítíte, ovšem totéž se nedá říct o krtcích, myších, hraboších a dalších škůdcích s vyvinutým čichem, kteří záhonky s vaší zeleninou či květinami často navštěvují. Něco takového se jim pochopitelně nelíbí a raději se odstěhují. A pokud se na zakopaném mase objeví červi (vlastně je to téměř jisté), neděste se. Pomáhají totiž provzdušňovat půdu a dále tak zahradě prospívají.