Mezi jeden z nejlepších vynálezů lze rozhodně zařadit suchý zip. Když přestane lepit, snadno si jej opravíte z pohodlí domova.
Kdo by to neznal. Suchý zip, ač skvělý a hlavně praktický vynález, má i své nevýhody. Mezi tu nejzásadnější bezesporu patří fakt, že se opotřebovává, a tak dříve či později přestane fungovat docela. Naštěstí není nutné ale oblíbený kus oblečení či obuvi vyhazovat, případně nechávat vyměnit u obuvníka. A upřímně, po zkušenosti, kdy jsem za výměnu suchého zipu na dětské papuči zaplatila téměř 300 Kč lituji, že jsem tento způsob obnovy suchého zipu neznala dříve. Přitom je to velmi jednoduché a stačí vzít do ruky pinzetu či jehlu.
Suchý zip je nutné vyčistit
Za nefunkčností suchého zipu často stojí nečistoty, které se na jednu stranu zachytí. Může se jednat například o vlasy, prach, trávu či nitky z oblečení. Ačkoli na první pohled k sobě suchý zip nepřilne, nevěšte hlavu. Často opravdu stačí tyto nečistoty odstranit a bude opět jako nový. Jak jsme na Chalupáři-Zahrádkáři psali, postačí k tomu ostrý předmět, jako je pinzeta, jehla či špendlík. Tak se dostanete opravdu všude, kde se nečistota zachytila.
Zajímavý způsob čištění zahrnuje také starý a vyřazený zubní kartáček, jak informuje web Zahrada.FireNews. Štětinami kartáčku přejíždějte po suchém zipu v jednom směru. Několikrát úkon opakujte, až bude suchý zip čistý. Po takovém čištění může být ovšem zip roztřepený. Ale nezoufejte, můžete jej zatavit pomocí fénu na vlasy či obyčejného zapalovače.
Historie suchého zipu
Říkáte si, jak starý asi tento vynález je? Pro odpověď nemusíme chodit příliš daleko. Jak uvádí web DobrýTextil, na suchý zip přišel náhodou švýcarský technik Georges de Mestral v roce 1948 při procházce. Všiml si, že jeho čtyřnohý přítel má všude kuličky bodláků a při bližším prozkoumání pod mikroskopem viděl, že jsou kuličky složeny z háčků a oček, které do sebe dokonale zapadají a velmi dobře drží.
Po letech zkoumání a zkoušení vsadil na tehdy nový materiál, nylon, který hodně vydrží a zdá se, že zvolil velmi správně. Poptávka po jeho produktu začala rychle získávat na oblibě a tak si suchý zip, jak jej nazýváme, nechal v roce 1951 patentovat pod názvem Velcro.
I klasický zip spravíte snadno doma
Stejně jako suchý zip nás může někdy pořádně potrápit také klasický zip na bundě či oblíbené mikině. A jak to tak bývá, pokazí se právě ve chvíli, kdy to člověk nejméně potřebuje a opravdu spěchá. Jeho oprava často může být ale taky chvilkovou záležitostí. Jak jsme na Chalupáři-Zahrádkáři radili v jiném příspěvku, stačí ho promazat. Nejrychlejší a velmi efektivní volbou je tedy jakýkoli druh oleje, přičemž nejlepších výsledků dosáhnete s tím kokosovým. Stačí olej nanést na zuby v místech, kde je zaseknutý a pohybovat jezdcem.
Podobného výsledku lze ale dosáhnout i jinými způsoby. O svou radu se s námi podělila naše čtenářka, paní Ivana S. z Trutnova: „Důležité je místo promastit. Já mám vždy v záloze obyčejnou vazelínu, případně dobře funguje i obyčejné mýdlo.“