Aby radiátory fungovaly jak mají, stačí je propláchnout opatrně vodou a pracím prostředkem. Efektivita topení a cirkulace tepla se tím značně zvýší.
Přestože novostavby často disponují tepelným čerpadlem a teplo pouští přímo do podlahy, zdrojem tepla bývají ve většině domácnostech stále klasické radiátory. O ně je potřeba se ale starat. A to nejen proto, aby se prodloužila jejich životnost, ale také abyste neplatili zbytečně navíc. Radiátory nesprávně připravené na topnou sezónu jsou velmi neekonomické a myslím si, že nikdo nechce v době vysoké inflace a neustálého zdražování vyhazovat peníze nazmar.
Připravte se na topnou sezónu
Základním krokem, jak se na topnou sezónu připravit, je jejich správné odvzdušnění, jak jsme na Chalupáři-Zahradníci psali. Tento jednoduchý úkon zvyšuje efektivitu topení, jak uvádí také instalatér pan Petr M. z České Lípy: „Mnoho lidí na odvzdušnění radiátorů nemyslí a poté se diví, že nehřejí, jak mají. Zabere to přitom jen pár minut času a není na tom nic složitého.“ A jak poznáte, že je odvzdušnění nutno provést? Radiátor i na nejvyšší výkon hřeje minimálně a také se z něj ozývají prapodivné zvuky – mohou za to přítomné vzduchové bubliny.
V radiátorech je také velké množství prachu. Ten rovněž snižuje efektivitu topného tělesa, může nepříjemně zapáchat a jeho inhalování rozhodně není zdraví neškodné. Jeho odstranění přispěje také k lepší cirkulaci tepla, jak jsme na Chalupáři-Zahrádkáři uvedli. Žebrový radiátor postačí otřít vlhkým hadříkem a z nepřístupných míst odstraníte prach pomocí vhodného nástavce vysavače. Z těchto míst ale snadno dostanete prach i pomocí šatního ramínka, na které dáte hadřík namočený ve vodě se saponátem, jak radí web InStory.
Vezměte si na pomoc brčka a vysavač
Aby byl radiátor jako nový a bez prachu, který se často díky spojení s různou mastnotou odstraňuje opravdu nesnadno, radí web iReceptář vychytávku s brčky a vysavačem. Vícero brček postačí podle jeho návodu připevnit pomocí lepicí pásky k hubici vysavače. Dostanete se tak i do opravdu velmi špatně přístupných míst. Podobně je možné použít také fén a prach zevnitř radiátoru jednoduše vyfoukat směrem dolů. Pokud pod radiátor umístíte navíc vlhký hadřík, veškerá nečistota na něm ulpí a předejdete tak nepříjemnému víření prachu.
Propláchnutí také zbaví radiátor prachu
Další zajímavou možností je radiátor propláchnout teplou vodou. Pozor, tato voda by rozhodně neměla být horká! Do vody přidejte prací prášek a dobře promíchejte, aby se rozpustil. Pod topné těleso dejte misku, abyste doma neměli potopu. Připravenou směs nalijte opatrně středem radiátoru tak, aby volně stékala po stranách. Voda vyplaví prach i jiné nečistoty, které se zde ukrývaly možná dlouhou dobu.