I radiátor je potřeba čistit: Odstranění prachu pomůže k lepší cirkulaci tepla

Aby vaše radiátory vždy dobře fungovaly, musíte se postarat o jejich správnou funkčnost – pomůže jim i docela obyčejné odstranění prachu.

Nedovolte během zimy svému teplu aby jen tak bezúčelně unikalo ven nezaizolovanými dveřmi – náprava je opravdu snadná i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Udržování čistého domova zahrnuje více než jen utírání prachu a vysávání. Dobrým příklad jsou často opomíjené radiátory, které hrají klíčovou roli při vytápění našich prostor v chladných měsících. Zanedbávání jejich čistoty však může narušit jejich funkčnost, což vede ke snížené cirkulaci tepla a možným zdravotním problémům.

Čistit radiátor je třeba

V mnoha domácnostech není čištění vnitřních částí radiátorů běžnou praxí. Nahromaděný prach a nečistoty uvnitř radiátoru přitom mohou výrazně ovlivnit jeho účinnost a přispět ke špatné kvalitě vzduchu v interiéru. Toto nahromadění nejenže ztěžuje distribuci tepla, ale může také zhoršovat dýchací potíže obyvatel domu, jak informuje web Dům a Zahrada.

Účinné techniky čištění

Jednou z metod, jak rychle a účinně vyčistit radiátor, je vytvoření čisticího roztoku pomocí 2 polévkových lžic pracího prostředku rozpuštěných v 500 ml teplé vody. Tento roztok nalijte na radiátor, aby se rychle uvolnily a odstranily všechny nečistoty a prach. „Pod radiátor umístíte látku nebo tácek, který zachytí stékající vodu. Já to napoprvé neudělala a měla jsem pak doma potopu,“ píše čtenářka Miroslava K. z Unhoště.

Jak zařídit, aby topení hřálo co nejlépe za menší peníze: Triviální techniky přinesou do domova více tepla

Při čištění útrob radiátoru pak vsaďte na dlouhý kartáč s pružnými štětinami, který dokáže dosáhnout hluboko do štěrbin radiátoru a účinně odstraňuje prach a nečistoty (já někdy používám i starou štětku na lahve, funguje skvěle). Alternativně lze účinně vysát uvolněné prachové částice vysavačem s nástavcem s hubicí, radí magazín iReceptář. A pomoci může i fén – jednoduše ho nasměrujte na vnitřní stranu radiátoru, abyste odstranili odolné nečistoty a pak už jen podlahu pod svým topením pečlivě vysajte.

Aby vám bylo doma stále teplo, musíte se správně postarat o svoje topení – pokud to neuděláte, nemusí během zimy fungovat iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby vám bylo doma stále teplo, musíte se správně postarat o svoje topení – pokud to neuděláte, nemusí během zimy fungovat

Mnohem lepší cirkulace tepla

Čištění radiátoru zlepšuje jeho účinnost a umožňuje rovnoměrné rozptýlení tepla po celé místnosti. Navíc odstranění nahromaděného prachu a alergenů přispívá i k lepší kvalitě vzduchu v místnosti, čímž se snižuje riziko dýchacích potíží. A jako bonus také čistý radiátor pracuje efektivněji, což může snížit spotřebu energie a účty za energie. Na závěr čištění pak Chalupáři-Zahrádkáři doporučují položit na topení použité čajové sáčky nebo mandarinkovou kůru – obojí vám pomůže domácnost skvěle provonět a osvěžit, a to skoro zadarmo.

Renovace topení – vše, co potřebujete vědět, v podrobném návodu

Jak se o svá topidla staráte před zimou vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články