Postarejte se správně v květnu o růže a budou se dít divy. Pokvetou hojně až do mrazů

                   

Péče o růže zkrátka a dobře nikdy nekončí. A nezáleží na tom, jestli máte na zahradě čajovky, polyantky nebo plnokvěté krasavice. Všechny si zaslouží z vaší strany maximální pečlivost a péči, aby se jim po celý rok dobře dařilo. Dobře zvládnuté zazimování totiž k úspěchu ani zdaleka nestačí. Postarat se musíte o živiny, závlahu i další důležité faktory, které vám mohou letos přinést nekonečné množství květů.

Pečlivé odzimování je při péči o růže základ

Jakmile tyto rostliny zbavíte jejich zimního krytu z chvojí, pořádně je prohlédněte. Uschlé nebo dokonce zčernalé výhonky odstraňte. Ovšem nebuďte s nůžkami zase příliš rozšafní. Některé výhony totiž po namrznutí přece jen nakonec obrazí, i když jim to chvíli trvá. Takže máte-li pochybnosti, raději s odříznutím konkrétní části růže počkejte, k tomuto kroku můžete později přistoupit vždy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Stříhejte vždy až do živého dřeva, z něhož vyrůstají pupeny a skončete v menší vzdálenosti nad nimi. Pokud řez půjde až do jejich bezprostřední blízkosti, povede to pravděpodobně k jejich úhynu. Části rostlin na konci větviček totiž přirozeně zasychají, chrání se tak proti vniknutí chorob i škůdců do poraněné tkáně.

Zásobte své růže dusíkem a budou se dít divy

Jako další by mělo přijít na řadu dusíkaté hnojení. Použijte dusičnan amonný, který je v tomto ohledu pro růže jasným favoritem. Ideální je zapracovat jeho granule přímo ke kořenům, ovšem maximálně šetrným způsobem, abyste je nechtěně nepoškodili. A jak na to? Zaryjte rýč asi ve vzdálenosti 20 cm od rostliny a šikmo ji podryjte. Jen trochu, aby se v zemině vytvořilo dostatek místa.

iZdroj fotografie: Unsplash
Zdroj fotografie: Unsplash

Sem poté nasypte odpovídající množství hnojiva. Na vzrostlou rostlinu budete potřebovat asi polovinu polévkové lžíce. U menších růží pak samozřejmě dávku adekvátně přepočítejte. Všeobecně také platí, že velkokvěté druhy jsou na výživu náročnější než polyantky apod. Můžete jim tedy něco málo přidat.

Nezapomeňte ani na preventivní zásah proti nemocem

Lze použít celou řadu přírodních prostředků od jedlé sody až po sůl. Vždy však platí, že první zásah se provádí ideálně ještě před vyrašením pupenů, další by měl přijít uprostřed léta a ten poslední na podzim. Mluvíme samozřejmě o prevenci. Pokud se u vašich rostlin vyskytnou akutní potíže, zasáhněte okamžitě. Zvláště náchylné bývají k nemocem po déle trvajících deštích.

iZdroj fotografie: Pixabay

Postřiky vždy provádějte za suchého a bezvětrného počasí. Zapište si čas, kdy jste ho aplikovali. Pokud by ho totiž do 24 hodin spláchl déšť, nezbylo by vám nic jiného, než si všechno zopakovat. A nezáleží na tom, zda jste použili chemii z obchodu nebo přírodní prostředky. Pravidla jsou ve všech případech úplně stejně nemilosrdná.

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články