Při péči o své auto nemusíte při prvním náznaku námrazy sahat po chemických prostředcích. Naopak – postačí klimatizace.
Rozmrazování čelního skla automobilu v zimě je problém, se kterým se potýká mnoho řidičů. Tento proces může být časově náročný a frustrující, zejména když spěcháte. Dodržením několika praktických kroků však můžete čelní sklo odmrazit během několika minut a zajistit si tak při jízdě bezpečný a jasný výhled.
Ne samotné topení nestačí
Jako první vždy nastartujte motor a zapněte topení na nejvyšší stupeň. Tento standardní postup řidiči běžně praktikují, aby se vypořádali se zamlženými nebo namrzlými okny – ovšem jen sám o sobě až tolik účinný není. Důležité je také zapnout klimatizaci, která hraje při pohlcování vlhkosti uvnitř vozu klíčovou roli. Ačkoli se může zdát, že používání klimatizace v chladném počasí je proti logice věci, její odvlhčovací účinek je ve skutečnosti pro odstranění kondenzátu a námrazy z čelního skla zásadní.
Nakonec mírně otevřete všechna okna vozu. Je důležité je neotevírat úplně, ale jen natolik, aby dovnitř pronikal studený vzduch a pomáhal vysoušet interiér. Ačkoli se tento postup může zdát na první pohled poměrně komplikovaný, lze jej zvládnout za méně než minutu a v boji proti námraze na oknech je opravdu velmi účinný. A pokud se často potýkáte se zamlženými okny, na Chalupáři-Zahrádkáři jsme doporučovali vozit s sebou obyčejnou kuchyňskou sůl, která vám skvěle pomůže. A vyzkoušet můžete i rozmrazování pomocí alkoholu.
Co nedělat při odmrazování čelních skel
Častou chybou je snaha o mechanické odstranění námrazy z čelního skla. Použití k tomu určené škrabky na led je sice přípustné, ale oškrabávání skla náhodnými předměty (třeba oblíbenou kreditní kartou) může vést k poškrábání nebo dokonce k vážnému poškození. „Pokud dojde k poškrábání čelního skla, je jedinou nápravou je jeho výměna, která je nákladná a časově náročná,“ připomíná náš čtenář Libor N. z Havířova.
Dalším špatným nápadem je podle webu PortálŘidiče použití tepla. Polévání čelního skla horkou vodou nebo použití fénu totiž může způsobit tepelný šok skla, který může vést i k jeho prasknutí nebo roztříštění, na což poukazuje i web iReceptář. V takových případech je výměna čelního skla nevyhnutelná.
Další tipy pro účinné odmrazování
Já osobně doporučuji přikrytí čelního skla na noc přikrývkou nebo speciální folií – toto opatření totiž tvorbě ledu účinně brání. Hodit se vám však mohou i další tipy:
- Používejte sprej na odmrazování: Komerčně dostupné spreje proti námraze mohou účinně uvolnit námrazu a led a usnadnit jejich odstranění.
- Zaparkujte strategicky: Pokud je to možné, parkujte vozidlo směrem na východ. Ranní slunce může pomoci námrazu rozpustit a uvolnit.