Stačí ji měřit na lžíce a zvolit tu správnou koncentraci. Tak by mělo vypadat hnojení malin močovinou v praxi. A co k němu budete potřebovat? Vlastně skoro nic, jen několik šikovných triků a postupů, jež i z neduživých keřů udělají bujné křoví pokryté lahodnými, šťavnatými a voňavými plody.
První hnojení maliníků je nejdůležitější
Jen dobře vyživené keře ostružiníku maliníku (Rubus idaeus) vám dokážou dodat neomezenou úrodu těch nejbáječnějších malin. Na jaře byste se jimi měli zabývat přednostně. Budou pak rychleji růst i kvést a vy se dříve dočkáte sladkého ovoce. Hnojení močovinou je možné ve formě roztoku i za pomoci obyčejných granulí. A nemělo by vás nijak překvapovat. Močovina (urea) se totiž používá i v kosmetice.
Pomáhá s péčí o pleť a vyživuje ji. A totéž má nachystáno i pro vaše maliny. A jak si s ní poradit? Nejdříve si v obchodě opatřete močovinu alias karbamid. Do kbelíku s deseti litry vody přidejte 20–25 gramů krystalů a dobře rozmíchejte. Poté použijte jako běžnou zálivku ke svým maliníkům. Přibližný poměr je 10 litrů tohoto roztoku na dva metry čtvereční záhonu.
Močovinou lze hnojit i přímo
Máte raději přímou aplikaci do půdy? Pak si připravte 40 gramů močoviny na jeden metr čtvereční. Ovšem maliníky předem dobře zavlažte (min. dvě hodiny předem), aby hnojivo dobře proniklo i do spodních vrstev půdy. To mimo jiné zabrání i poškození kořenů a maliny jako takové budou vyživené o poznání lépe.
Pracujte tak, aby granule neroznesl vítr. Pomozte si tedy hráběmi a dbejte na jejich pečlivé překrytí zeminou. Koneckonců, neměly by se dostat ani do blízkosti domácích mazlíčků. Ale budete-li pracovat pečlivě, nemusíte se ničeho podobného bát, a to ani po větších či prudších dešťových přeháňkách.
Vše závisí i na dostatečném přísunu vody
Nezapomeňte také na to, že maliny milují dostatečnou zálivku. Takže jestliže je máte na místě často vystaveném slunci, obložte je vhodným mulčem. Ten zabrání nadměrnému odparu a jako bonus ochrání vaše rostliny i proti plevelům nebo škůdcům nacházejícím se v půdě. Tloušťka položeného mulče se doporučuje mezi 3–5 cm. Lze použít slámu, seno nebo třeba posečenou trávu.