Orchideje jsou citlivé na jakoukoli kontaminaci vody, a právě chlór může způsobit poškození kořenů a listů, což může vést k problémům s růstem a kvetením.
Orchideje jsou nejen krásné – jde doslova o aristokraty rostlinného světa, kteří vyžadují zvláštní péči, aby se jim dařilo a kvetly. Klíčovým aspektem péče o orchideje je zalévání, a to zejména druh používané vody, jak uvádí web TakToJeNášSvět.
Nebezpečí vody z vodovodu pro orchideje
Chlór, který se běžně používá k dezinfekci vody, může být škodlivý pro jemné kořeny orchidejí a to takovým způsobem, že časem může dokonce způsobit jejich usychání. Dalším rizikem jsou minerální soli (zejména vápník a hořčík), které se mohou hromadit v substrátu a rostlinám tak nepříjemně škodit.
Vysoký obsah minerálních solí v tvrdé vodě také ztěžuje správné vstřebávání vláhy kořenovým systémem orchidejí, což posléze u orchidejí vede k dehydrataci a nedostatku živin.
Doporučené postupy pro zalévání orchidejí
Správné zalévání je podle webu iReceptář pro zdraví orchidejí nejdůležitější. Pro začátek vždy používejte odstátou nebo filtrovanou vodu. Pro odstranění chlóru a dalších škodlivých látek stačí, když ji necháte stát v otevřené nádobě po dobu jednoho dne, ale vsadit můžete i filtrovanou vodu. To dělá moje babička a i když má orchidejí hodně, rozhodně si nestěžuje, že by jí tahle investice zruinovala. Naopak – odměnou jsou jí krásné květy. Myslete i na další aspekty zálivky:
- Orchideje dávají přednost cyklu sucho-mokro před stálou vlhkostí. Zalévejte, až když substrát zcela vyschne.
- Při zalévání postupujte důkladně, dokud voda neodteče ze dna květináče. Přebytečnou vodu v podmisce odstraňte, abyste zabránili hnilobě kořenů.
- „Orchideje zalévejte ráno nebo večer, když jsou teploty nižší. Tím se sníží riziko houbových chorob,“ připomíná ještě naše čtenářka Zdena B. z Malenovic.
Určení suchého substrátu
Určení té správné doby zalévání je také velmi důležité. Zde je několik metod, jak zjistit, zda je už substrát suchý:
- Hmotnost květináče: Vlhký substrát je těžký. Jakmile vyschne, květináč je znatelně lehčí.
- Barva kořenů (v průhledných květináčích): Vlhké kořeny jsou obvykle zelené a robustní, zatímco suché kořeny bývají stříbřitě šedé a tenčí. Tato metoda však není úplně spolehlivá, protože kořeny na okraji květináče mohou vysychat rychleji než kořeny uprostřed.
Jak orchideje zalévat
Květináč ponořte asi na deset minut do dvou třetin do vody. Poté nechte přebytečnou vodu odtéct. Dávejte pozor, abyste nenamočili listy nebo korunu rostliny. Ale vsadit můžete i na běžnou zálivku – ovšem s některými pravidly. Použijte 75 ml odstáté vody pro každou rostlinu a vyhněte se přitom listům a středu rostliny. Po hodině rostliny zkontrolujte a vylijte přebytečnou vodu z podmisky. A vyzkoušet můžete i hnojení citronovou šťávou nebo kvalitní skořicí – o obojím psali Chalupáři-Zahrádkářů podrobně nedávno.