Šperky nemusíte nosit ke zlatníkovi, vyčistí je alobal a kyselé mléko

Šperky jsou vítanou ozdobou každé ženy. Aby ale byly reprezentativní, je nutné se o ně starat. Není nutné ani navštívit odborníky.

i Zdroj obrázku: Freepik.com
                   

Prstýnky, náramky, náušnice náhrdelníky, řetízky či přívěsky mají několik funkcí. Tou první je bezesporu dekorace. Každá žena se cítí o poznání lépe a sebevědoměji, když vynese krásný šperk. Druhou funkcí je pak citová vazba. Ať už si hýčkáte šperk po babičce, za dokončení studií či od manžela k výročí, jistě byste nechtěli, aby se na nich podepsal zub času. Když už se tak ale stane, není nutné je svěřit do rukou odborníků. Vyčistit si je můžete sami a z pohodlí domova, navíc vás to bude stát doslova pár korun.

Lesklé šperky jsou ozdobou

Zatímco stříbrné šperky dokonale vyleští banánová slupka, jak Chalupáři-Zahradníci radili, s drobnými šperky bych to nezkoušela a vsadila bych na osvědčené tipy. Zlato a stříbro patří mezi měkké kovy a jsou tak poměrně náchylné k mechanickému poničení. Stane-li se vám, že se prohnou či zkroutí, rozhodně navštivte zlatníka a nepokoušejte se je rovnat sami. Ztráta lesku vlivem častého nošení je ovšem zcela normální proces.

Web AAZdraví doporučuje čistit šperky zubní pastou, která jim navrátí lesk. Naneste ji na šperk a kartáčkem drhněte. Rozhodně ale doporučuji tlačit nejprve méně a přidávat sílu podle potřeby,“ říká majitel zlatnictví pan Aleš K. ze Znojma, který připouští, že tento způsob může přinést uspokojivé výsledky. Kromě lesku se také šperk zbaví nečistot a načernalých skvrn. Na ty jsou náchylné obzvláště stříbrné šperky.

Navrácení původního lesku stříbrných šperků i příborů. Odstranění plaku rychle a bez chemie

Jedlá soda si se špínou poradí

Kromě toho že jedlou sodu využijete při úklidu domácnosti, a to například i v případě ucpaného odpadu, jak jsme na Chalupáři-Zahrádkáři informovali, je účinná také v případě čištění šperků. Do vhodné nádoby dejte alobal, přidejte 2 lžičky jedlé sody a stejné množství soli. Zalijte vroucí vodou a šperky zde ponořte. Po vychladnutí vody je vyjměte a opláchněte pod čistou vodou. Pokud se vám ale zdá, že šperky nejsou natolik lesklé a zbytky špíny zde ulpívají i nadále, můžete roztok udělat znova a nechat je ponořené i několik hodin.

Čištění šperku zubním kartáčkem iZdroj fotografie: Marco Verch / Creative Commons / CC BY
Zubním kartáčkem snadno odstraníte špínu z oblíbeného šperku

Podobného účinku dosáhnete i v případě, že použijete kyselé mléko. Šperky stačí několik hodin namáčet v mléce a opět budou jako nové.

Čemu se vyvarovat

Pokud si svých šperků opravdu vážíte a chcete, aby dlouho vydržely v perfektním stavu, rozhodně se vyplatí dodržovat několik zásad. Nenoste je příliš často a už vůbec ne při fyzické námaze či úklidu domácnosti, radí web iDnes. Pot jim rozhodně nesvědčí, stejně jako chemické prostředky, které například při úklidu používáte. Rovněž buďte opatrní i na parfémy, tělová mléka a další kosmetické přípravky. Ty v kombinaci s kovem nereagují dobře. Na stříbro také špatně působí chlor a není tedy vhodné se se stříbrnými šperky koupat.

Jak čistíte šperky své vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články