Pokud je váš lopatkovec nevzhledný, dává vám najevo, že mu něco chybí. Většinou bývá na vině jeho neuspokojivého stavu špatná výživa.
Lopatkovec bývá milovníky zeleně vnímán jako nenáročná rostlina – ovšem ve skutečnosti tomu tak úplně není. Je sice pravda, že si o zálivku „řekne“ svěšením listů – ale pokud na to budete spoléhat příliš často, můžete se podle webu Dřevostavitel „těšit“ spíše na nevzhledný uvadající kus se žloutnoucími listy. Na ty však naštěstí existuje snadná pomoc.
Identifikace příčiny žloutnutí listů
Začněte prořezáním postižených listů u báze. Řeznou plochu poté pokryjte práškovým aktivním uhlím, abyste zabránili infekci. Listy, které jste odstranili, poté důkladně prohlédněte a pokuste se tak identifikovat příčinu problému.
- Pokud jsou viníkem škůdci, zlikvidujte je a ošetřete rostlinu mýdlovým roztokem, roztokem tabáku nebo vhodným insekticidem.
- V případě houbových infekcí lze podle návodu použít fungicidy.
Jestliže však žádnou zjevnou příčinu nenajdete, pak máte nejspíše co dočinění s nedostatkem živin.
Řešení nedostatku živin
Žluté listy mohou často znamenat především nedostatek hořčíku. Zde může být prospěšná aplikace některých specifických živin, jako je například epsomská sůl (síran hořečnatý). Epsomská sůl poskytuje lopatkovci hořčík i síran – tedy základní živiny, které pomáhají při tvorbě chlorofylu a aktivaci enzymů.
Jak na to? Použijte osvědčený návod naší čtenářky Boženy N. z Napajedel. „Rozpusťte epsomskou sůl ve vodě a použijte ji k zalévání rostlin nebo ji nastříkejte přímo na listy. Jednou za týden to obvykle úplně stačí. Jakmile se žloutnutí zastaví, pak sůl používat přestaňte, abyste rostlinu nepřehnojili a nepřesolili substrát.“ A dobrou zkušenosti mají Chalupáři-Zahrádkáři i s docela obyčejnou skořicí.
Roli může hrát i světlo
Ačkoli lopatkovce obvykle velmi dobře snášejí slabé světlo, jak píše web NašeZahrada, ve skutečnosti dávají přednost jasnému, nepřímému slunečnímu světlu. Příliš mnoho přímého slunce však může listy spálit a způsobit jejich nevzhledné zbarvení, jak jsme se v redakci sami přesvědčili. Nikdy to tedy se sluníčkem nepřehánějte – a to především s tím jarním. O dalších tipech pro pěstování jsme psali zde.
Přesazování jako poslední možnost
Pokud vše ostatní selže, zvažte přesazení rostliny. Opatrně ji vyjměte z půdy, očistěte kořeny a v případě potřeby trs rozdělte. Oddělené části umístěte do vody, dokud jim nevyrostou nové kořeny, a poté je přesaďte do čerstvé zeminy.